Dünyayı sallayan FaceApp yazılımının arkasındaki Rus yazılımcı kim?

Geçtiğimiz hafta içerisinde sıkı bir sosyal medya kullanıcısı olmasanız da, FaceApp uygulaması mutlaka karşınıza çıkmıştır. Yapay zeka kullanarak kullanıcıların yükledikleri fotoğrafları değiştirebilen bir uygulama olan FaceApp kısa süre içerisinde yüzbinlerce insanın akınına uğradı.

Yüklenen fotoları gerek yaşlandıran gerekse gözlük ve bıyık gibi eklemeler yapabilen uygulamanın gerçeğe yakın sonuçlar vermesi başarısının sırrı olarak değerlendiriliyor. Tıpkı geçtiğimiz aylarda sosyal medyada fırtınalar estiren ’10 years challenge’ gibi FaceApp uygulaması da mahremiyet ve bilgi güvenliği endişelerini beraberinde getirdi.

Özellikle ABD’de siyasiler FBI’dan FaceApp ile ilgili soruşturmalar yapmasını isteyip, bu uygulamanın bir milli güvenlik sorunu olarak nitelenebileceğini tartışmaya başladı.

Peki bu kadar kısa sürede bu kadar ses getiren uygulamanın arkasında kim var?

Aslında bu sorunun cevabı ABD’lilerin konuyu bir ‘milli güvenlik’ meselesi gibi görmesinin de başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Çünkü FaceApp’in CEO’su bir yazılım geliştirici olan Rus vatandaşı Yaroslav Goncharov. Özellikle son başkanlık seçimlerinden bu yana Rus hackerlardan çok çeken ABD kamuoyu, uygulamanın arkasında bir Rus yazılımcının çıkmasından işkillenmiş olmalı.

Fotoğrafların çoğu 48 saat içerisinde siliniyor

FaceApp, artan tepkiler üzerine bir açıklama yayınlayarak kullanıcı bilgilerini herhangi bir üçüncü tarafa satmadığını ve paylaşmadığını duyurdu. Buna rağmen kullanıcı sözleşmesinde FaceApp’in kendi bünyesinde bulundurduğu şirketler ile kullanıcı bilgilerinin paylaşabileceği bilgisi bulunuyor.

Şirket açıklamasında kullanıcılardan gelen ‘benimle ilgili tüm verileri silin’ isteklerinin öncelikli olarak değerlendirildiği belirtilirken, birçok verinin 48 saat içerisinde sunuculardan silindiği de verilen bilgiler arasında yer aldı. Açıklamada yer almasa da Goncharov, Amazon ve Google sunucuları kullandıklarını duyurmuştu.

Şirketten yapılan açıklamada, sosyal medyada sıklıkla dile getirilen ‘uygulama galerideki tüm fotoğrafları indiriyor’ haberlerine de cevap verildi. FaceApp’in sadece kullanıcının uygulamaya yüklediği fotoğrafı sunucularında barındırdığı açıklandı. Hızlı performans aldıkları için kullanıcı verilerinin bulut sunucularda tutulduğu bilgisi de verildi.

Şirket ilk olarak St. Petersburg’da kuruldu

Yaroslav Goncharov’un Linkedin sayfasındaki bilgilere göre, FaceApp’in CEO’su St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okudu. Goncharov, FaceApp’in sahibi olan Wireless Lab şirketini de bu şehirde kurdu.

St. Petersburg, Rusya’nın önemli ekonomi merkezlerinden bir tanesi. Ayrıca Rus devletine bağlı olarak çalışan ve Putin’in ‘troll fabrikası’ olarak bilinen Internet Research Agency (IRA) de bu şehirde bulunuyor. ABD’de yapılan 2016 Başkanlık Seçiminde Rusların siber operasyonlar ile müdahale ettiğinin ortaya çıkması üzerine birçok Rus asıllı istihbarat görevlisine yaptırım uygulanmıştı.

St. Petersburg’da kurulan şirket 2018’de Rusya’nın Silikon Vadisi olarak bilinen Skolkova şehrine taşındı.

FaceApp’in yazılım ekibi Rusya’da bulunmuyor. Buna karşılık şirketin ArGe merkezi Rusya’da. Buna rağmen şirketin kullanıcılardan aldığı verileri Rusya’da değil; ABD’de tuttuğu açıklandı. Fakat güvenlik araştırmacıları FaceApp’in bir Rus yazılım geliştiriciye ait olması ve güvenlik ile ilgili tartışmaların ‘Rusya’ ekseninde yapılmasından rahatsız. Güvenlik uzmanı Elliot Anderson yaptığı açıklamada dünyanın önde gelen bir çok yazılım geliştiricisinin Rusya’da yaşadığını ve güvenlik ile ilgili bir sorunla karşılaşılmadığını söyledi.

FaceApp CEO’sunun Microsoft geçmişi

FaceApp’i kurmadan önce Goncharov, ABD’de Microsoft’ta işe girerek dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birinde yazılım geliştirici olarak çalıştı. Dünyayı kasıp kavuran uygulamanın arkasındaki isim olan Yaroslav Goncharov, Microsoft’tan sonra Rusya’ya gelerek yine bir yazılım şirketi olan SPB’de işe başladı.

SPB bir süre sonra 38 milyon dolar karşılığında Yandex’e satılınca tecrübeli yazılımcı Rusya’nın önemli teknoloji şirketlerinden Yandex’de de görev aldı.

2013 yılında Yandex’ten ayrılan Goncharov, FaceApp’in bağlı olduğu Wireless Lab şirketini kurdu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.