Rusya

‘Dünya liderliği için yapay zekaya hakim olmak lazım’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin cuma günü bir etkinlikte yaptığı konuşmada yapay zekanın küresel etkisinin altını çizerek, “Yapay zeka geliştirme konusunda üst seviyeye ulaşanlar, dünyaya liderlik edecektir” açıklamasını yaptı.

Öğrencilerle yaptığı bir sohbet toplantısında teknoloji ve siyasi geleceğe yönelik etkilerine değinen Rus devlet adamı, yapay zekanın şimdiden tahmin edilmesi güç büyük fırsatlarla birlikte tehditleri de beraberinde getirdiğini söyledi ve “Bu alanda lider olan dünyanın hakimi olur.” ifadelerini kullandı.

İlgili haber>> Yapay zeka kendi dilini geliştirilince fişi çekildi

Yapay zeka konusunda liderliğin bir yapının tekelinde kalmasının istenmeyen bir durum olduğunu belirten Putin, Rusya’nın yapay zeka teknolojilerinde kazandığı know-how’ı diğer devletlerle paylaşma sözü verdi.

Gelecekteki savaşların drone’lerla yapılacağı öngörüsünü paylaşan Rus devlet başkanı “Bir tarafın drone ordusu diğer düşman tarafın drone ordusunu yok ettiğinde geri tek seçenek olarak teslim olmak kalacak.” dedi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu