ABD’nin kapı dışarı ettiği Kaspersky güven tazeleme arayışında

Eleştirilerin odağındaki bilgisayar ve internet güvenliği şirketi Kapersky Lab, yazılımlarının kaynak kodunun bağımsız bir incelemeye tabi tutulması için yeni bir şeffaflık girişimi başlattı.

Rus şirketin Küresel Şeffaflık İnisiyatifi şirketin ürünlerinin ABD hükümeti tarafından yasaklandığı şu günlerde yeniden bir güven tesis etmeyi amaçlıyor. Şirketin ürünleri, Rus ajanlar tarafından kullanıldığı gerekçesiyle boykot ediliyor.

Sözkonusu inisiyatif, yazılımlarının kaynak kodunun 2018’in ilk çeyreğinde bağımsız bir incelemeye açılacağı sözünü verirken bunu yazılım güncellenmelerinin denetiminin takip edeceğini ifade etti.

Kapersky Lab’in ayrıca yazılımları ve diğer tedarik zincirlerine dair geliştirilen risk azaltma stratejilerinin bağımsız bir değerlendirmeye tabi tutulmasına yönelik planları da var. Şirket bu bağlamda bağımsız üçüncü kişilerden, ürünlerin yeni geliştirilen bilgi işlem pratiklerini yöneten bir dizi kontrol araçlarıyla uyumlu olup olmadığının test edilmesini isteyecek.

İlgili haber>> Amerika’dan Kaspersky’a kırmızı kart

İnisiyatifin bir başka hedefi de güvenilir ortakların şirketin yazılım güncellemelerin denetimine erişebileceği üç yeni şeffaflık merkezi oluşturmak. Bunlar ABD, Asya-Pasifik ülkeleri ve Avrupa’da olacak.

Moskova merkezli şirket sistem açıkları için ödeneklerin artırılacağını da açıkladı.

Şirketin CEO’su Eugene Kaspersky şirketler, hükümetler ve vatandaşlar arasında güvenin yeniden tesis edilmesine büyük ihtiyaç duyulduğunu bu yüzden şeffaflık inisiyatifini kurduklarını açıklamıştı. Kaspersky yaptığı açıklamada “Tamamen açık ve şeffaf olduğumuzu göstermek istiyoruz. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok. Bu adımla güvensizliğin önüne geçebilir ve gezegenimizdeki herhangi bir ülkedeki insanları koruma konusunda kararlığımızı destekleyebiliriz” şeklinde konuşmuştu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!
[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.