ABDÇinRusyaUluslararası İlişkiler

Rusya ve Çin Siber İttifakta Anlaştı, ABD Tedirgin

 

Siberalandaki zararlı yazılımların ve saldırıların çoğunun kaynak noktası olarak görülen iki ülke, Çin ve Rusya, bu alandaki güçlerini birleştirmeye hazırlanıyor.

 

Russia Today ve Kommersant gazetelerinde çıkan habere göre, Çin ve Rusya arasında “bilgi güvenliği alanında iki taraflı işbirliği anlaşması” imzalanacak. Kremlin’e yakınlığıyla bilinen her iki haber kaynağı, bu siber güvenlik anlaşmasının 10 Kasım 2015 tarihinde Rus lider Vladimir Putin’in Çin’e düzenleyeceği resmi gezi sırasında imzalanacağını duyurdu.

 

Kommersant gazetesine göre anlaşma taslağı, “bağımsız ülkelerin içişlerine karışılması, milli egemenliğin, siyasi, ekonomik ve sosyal istikrar ve düzenin bozulması” gibi amaçlarla teknolojinin kullanılmasına da karşı çıkıyor.

 

Geçtiğimiz yıldan bu yana, Çin ve Batı arasındaki ilişkiler, siber konularda oldukça gergin. ABD’nin bir numaralı siber güvenlik düşmanı olarak gördüğü Çin, geçen aylarda bir çok siber güvenlik raporunun da konusu olmuştu. Bu açıdan Rusya ve Çin arasında böylesi bir anlaşma, çeşitli çevrelerde endişelere neden oldu. Sözkonusu anlaşmanın Batı’ya yönelik siber tehditleri artıracağı olumsuz bir gelişme mi yoksa olumlu bir adım mı olduğu konusunda endüstri uzmanları arasında fikir ayrılıkları bulunuyor. Bazı uzmanlar, siberalanda yepyeni bir manzara oluşacağını iddia ederken, bazıları da Rusya ve Çin’in kendilerinin bir çok kıymetli siber sisteme ev sahipliği yaptığını ve bu sistemleri siber suçlulara karşı koruma yatırımlarını artıracaklarından, bu güvenlik ortamından tüm dünya sistemlerinin faydalanacağını söylüyor.

 

Info Security yazarı Phil Muncaster’a göre ise bu anlaşma, ABD-Rusya arasında 2013 yılında imzalanan siber güvenlik anlaşmasından çok daha kapsamlı ve derin olacak. Anlaşma ayrıca, Rusya ve Çin’in ICANN’ın internet yönetişimindeki etkin rolüne olan itirazlarının da bir yansıması olarak görülüyor. İki ülke de, siberalanda ABD hegemonyasından oldukça rahatsız ve kendi internet altyapıları üzerinde tam bir kontrole sahip olmak istiyorlar.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu