KüreselSektörel

Estonya’dan e-kimlikte devrim gibi yenilik

Elektronik kimlik konusunda Avrupa’da en gelişmiş ülkelerden biri olan Estonya, artık sadece vatandaşlarına değil, ülkede geçici olarak ikamet edecek herkes için elektronik oturum (e-residency) hizmeti başlattı.

İnternet bankacılığından eğitim ve sağlığa kadar birçok alanda kullanılacak olan e-oturum hizmetinden, ülkeye öğrenim için gelen öğrencilerden, iş adamlarına, hastalardan öğrencilere kadar tüm yabancılar yararlanabilecek. Estonya hükümetine dijital konularda danışmanlık veren Siim Sikkut, e-oturum kartının güvenlik konusunda sorun oluşturmayacağını ve bu kartı kullananların Eston yasaları karşısında sorumlu olacağını belirtti.

E-oturum hizmetinin getirdiği kolaylıklarla birlikte Estonya’nın daha fazla yatırımcı çekmesi planlanıyor. Yıl sonuna kadar çıkartılması beklenen e-oturum kartlarıyla Estonya’ya yatırım yapmayı düşünen iş adamlarının bürokraside karşılaştığı tıkanıklıklar büyük ölçüde aşılmış olacak. İlk etapta Eston polisinden alınabilecek olan elektronik kart ilerleyen zamanlarda yurtdışındaki temsilciliklerden de sağlanacak.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu