ÇinRusyaUluslararası İlişkiler

Rusya ve Çin Almanya’ya karşı siber operasyon düzenliyor

 

Alman iç istihbarat servisi BFV’nin başkanı Hans Georg Maassen, Almanya’daki hükümet ve işyeri bilgisayarlarının, Rusya ve Çin gibi başka ülkelerin casusluk faaliyetlerine hedef olduğunu açıkladı.

Berlin’deki siber güvenlik konferansında konuşan Maassen, her gün Alman devlet bilgisayarlarına yönelen 3.000 saldırıdan beşinin yabancı istihbarat servislerinin elinden çıktığını söyledi. Maassen’e göre bu saldırılar öylesine karmaşık ki, gözden kaçmaları mümkün.

Maassen, ‘’Gözlemlerimize göre, Alman devletinin iletişim altyapısı yabancı istihbarat servisleri tarafından artan bir sıklıkla hedef alınıyor’’ dedi.

Maassen, saldırıların çoğunlukla G20 konferansı benzeri uluslararası buluşmalardan önce, yetkililer başka bir ülkenin temsilcilerinden geliyormuş gibi görünen virüslü email yolu ile gerçekleştiğini belirtti.

Berlin’in ‘’siyasi casusluğun’’ başkenti olduğunu söyleyen Maassen, Almanya’nın savunma, ekonomik ve silah politikalarına ilaveten Alman firmalarında geliştirilen yenilikçi teknolojilerin hackerların hedefinde olduğunu belirtti.

Avrupa ekonomisinin lokomotifi konumundaki Almanya, ABD’nin ve NATO’nun müttefiki olmakla birlikte, üretici firmaları endüstrilerinde lider konumunda.

Eski ABD istihbarat çalışanı Edward Snowden’in açığa çıkardığı bilgilerde, Washington’ın Alman Şansölyesi Angela Merkel’in telefonunu dinlediği ayrıntısı yer almıştı. Almanya sıırları dahilinde geniş çaplı gözetim uygulandığını da ortaya koyan bilgiler Alman kamuoyunda büyük tepki yaratmıştı.

Almanya kamuoyu, Nazi dönemindeki ve Doğu Almanya yıllarındaki Stasi gözetim uygulamaları sebebi ile gözetim konusunda oldukça hassas.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu