ABDRusyaUluslararası İlişkiler

Putin Clinton’dan rövanşı siber saldırılarla mı alıyor?

Rusya’nın kabaca 200 bin nüfuslu sanayi şehri Sibirya, ABD seçim sistemine yapılan siber saldırılarla ilişkilendirmek için akla gelen ilk yerlerden biri değil. “Elinize bir küre alıp, parmağınız üzerinde 10 kez çevirseniz bile denk gelemezsiniz.” diyor Vladimir Fomenko memleketi için. Fomenko, ‘King Servers’ adlı bir web hosting firmasında çalışıyor.

İddialar, İç Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Ofisi’nin açıklamasıyla onaylandı: “Siber uzmanların hazırladığı rapor, Rus yetkililerin Amerikan siyasetini manipüle etmek amacıyla bir siber operasyon yürüttüğünü doğruladı.” Ortak basın açıklamasında güvenlik daireleri, Rusya’yı Demokrat Parti ve eski Dışişleri Bakanı Colin Powell’a yapılan korsanlık ve sızdırmayla suçladı.

İLGİLİ HABER >> CLINTON’UN YAZIŞMALARI PUTİN’İN ELİNE GEÇERSE NE OLUR?

ABD’de aynı zamanda 20 eyaletin seçim sistemine giriş ihlali olmuş durumda, ancak istihbarat bunu henüz korsan saldırılara dayandırmadı. FBI Direktörü James Comey de karşı istihbarat birimleriyle Rusların siyasal kurum ve seçim sistemlerine nasıl zarar verdiklerini araştırdıklarını söylemişti. Bu çalışmaların sonucunda Arizona ve İllinois eyaletlerindeki seçmen kayıt verilerine yapılan saldırılardaki IP adreslerine ulaşıldı ve FBI’ın ilan ettiği ‘flaş’ uyarıyla, tüm ülkenin gözetlendiği anlaşıldı. IP adresleri ise araştıranları Sibirya merkezli ‘King Servers’  şirketine yönlendirdi. Fomenko ise 18 yaşından bu yana çalıştığı şirketinin ‘birileri’ tarafından kullanılan bir geçiş yeri olabileceğine işaret etti. Peki kim bu ‘birileri’?

Araştırmanın başındaki isim Andrei Soltadov, bu şirketin doğrudan Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in makamından idare edildiğini söyledi. Güvenlik birimleri de böyle gözü pek bir saldırının ancak devlet desteğiyle yapılabileceğini ifade ederek benzer bir sonuca vardı. Kremlin, tüm bu suçlamaları ‘saçmalık’ olarak nitelendirerek kabul etmedi. Ancak Putin, Demokrat Parti’den sızdırılıp açıklanan bilgilerin ‘kamu yararına’ olduğunu söylemekten kaçınmadı.

Hedefin neden Hillary Clinton olduğuna gelince, pek çok uzman Donald Trump’ın Putin’e sempatisinden dolayı Rusya’nın oyları Cumhuriyetçi Parti’ye itelediğini söylüyor. Soltadov ise bu konuda farklı bir fikre sahip: “Rusların Trump’la ilgilendiğini zannetmiyorum. Putin’in Clinton’la kişisel bir meselesi var. Dün de bugün de Clinton, Rusya’nın ulusal güvenliğine tehdit oluşturan bir isim oldu.”

Rusya’da 2011 ve 2012 yıllarında patlak veren hükümet karşıtı ayaklanmada Putin doğrudan Clinton’ı suçlamış ve sahaya belirli aktörleri onun sürdüğünü iddia etmişti. Şimdiki siber saldırılarsa Soltadov’a göre bir nevi Putin’in rövanşı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu