SektörelTürkiye

Forbes: ‘Türkiye, vatandaşlarına karşı casus yazılım kullanıyor’

Ünlü Amerikan dergisi Forbes, Türk Telekom’un Amerikan merkezli Procera şirketinin bir ürünü ile vatandaşların internette kullanıcı adlarını parolaları ele geçirdiğini ileri sürdü.

Thomas Fox-Brewster imzalı haberde, Procera’nın İsveç’teki ofisinde çalışan bazı mühendislerin tepkisi sonrası olayın ortaya çıktığı belirtildi. Haberde, Procera ile Ankara merkezli bilgisayar ağı şirketi Sekom arasında 6 milyon dolarlık anlaşma ile Türk şirketin aldığı programın internet trafiğini daha iyi yönetmeyi amaçladığını yazdı.

Dergi, derin paket incelemenin, (deep-packet inspection) ağdaki kötü niyetli yazılımları tespit edebildiğini ve ağın daha iyi işlemesine yardımcı olduğunu belirtti. Ancak dergiye konuşan şirket yazılımcıları, Türk Telekom’un internet abonelerinin şifrelenmemiş sitelerde kullandıkları kullanıcı adları ve parolalarının yanı sıra IP numalarını ve hangi sitelere ne zaman girdiklerini de öğrenmeyi talep ettiğini söyledi.

Sekom üzerinden bu bilgilerin Türk Telekom’a iletildiğine yönelik şüphe üzerinde bazı mühendisler isyan bayrağı açarken bir kısmı da süreç sonunda şirketten ayrıldı.

Forbes’e konuşan kaynaklar, Procera ile Türk Telekom arasındaki proje çerçevesinde PacketLogic adlı programın bilgisayar ağlarını kontrol ettiğini ve ilgili trafik ağını “Network Application Visibility Library” adlı başka bir programa yönlendirdiğini kaydetti. Bu programın, internette paketlerini derinlemesine inceleyerek kullanıcı adlarını ve şifrelerini ayırabildiğini söyledi.

Citizen Lab adlı güvenlik şirketinin hukuki danışmanı Sarah Mckune, derin paket incelemenin devlet gözetlemesinin bir başlangıcı olduğunu belirtti. Dergi, bu derin paket incelemenin, bir posta ofisinde zarfın açılıp tehlikeli birşey olup olmadığının kontrol edilmesine benzetti.

Privacy International’dan Matthew Rice da bilgisayar ağları düzeyinde şifrelerin çözülebilmesinin “şok edici” olduğunu söyledi.

Dergiye konuşan Nicholas Weaver adlı uzman da Procera’nın sattığı yazılımın, Amerika Güvenlik Ajansı’nın kullandığı XKEYSCORE adlı yazımın gibi olduğunu söyledi. NSA’nın eski çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere göre, NSA bu yazılım ile interneti sürekli takip ederek peşinde olduğu kişilerin kullanıcı adlarını ve şifrelerini elde ediyordu.

Google’un eski güvenlik çalışanı Morgan Marquis-Boire da dergiye, pekçok ülkenin Procera’nın bu ürününü satın almak isteyebileceğini vurguladı.

Şirket içindeki itirazlara ve isyanlara rağmen şirketin, Türk Telekom ile çalışmaya devam ettiğinin ortaya çıkması üzerinde şirketin emektarlarından Kriss Andsten, istifa etti. Şirketteki herkese bir eposta atarak istifasını duyutan Andsten, hayatının geri kalanını pişmanlık yaşayarak geçirmek istemediğini söyledi.

Bunun ardından La Resistance adlı bir gruptan gelen toplu epostada da şirket çalışlarına bu anlaşmaya karşı bayrak açmaları çağrısı yapıldı. Dergi, şirket içerisinde olayın büyümesi üzerine, derin paket incelemenin Kanada’daki Northforge adlı şirkete taşere edildiğini yazdı.

İddialar nedeniyle dergiye açıklama yapan Türk Telekom, abonelerinin gizliliği ve güvenliliği noktasında “büyük hassasiyet duyduklarını” kaydetti.

Siber Bülten Haftalık Abone Bültenine Abone Olmak İçin Doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. forbes sana mı kaldı kendi sorunumuzu konuşmak seni ilgilendiren şeyleri yaz haddini aşacak mevzuları değil

  2. Türkiye vatandaşlarına casus yazılım kullanmıyordur , amerikada eğitilmiş fetullahçı münafıkların faaliyetleri ile iyi casusluk yaptırıyorlar zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu