ABDSiber GüvenlikUluslararası İlişkiler

NSA tüm internetin haritasını çıkartmaya çalışmış

Yeni ortaya çıkan Snowden belgeleri NSA’nın gizli “internet haritası” projesi ile ilgili önemli ayrıntılar içeriyor.

Projeye göre her an, herhangi bir yerden, internete bağlı cihazların haritası çıkartılabiliyor. Diğer bir ifadeyle internet ağının tüm ayrıntıları göz önüne serilebiliyor.

Alman haber dergisi Der Spiegel’de önceki gün yayınlanan bir habere göre  NSA ve İngiliz muadili GCHQ’un üzerinde çalıştığı ‘İnternet Haritası’ sadece telekomünikasyon ağları gibi büyük trafik kanallarını değil, bunların yanında  verilerin dolaştığı cihazları “yönlendiricilerle” belirlemeyi amaçlıyor.

Söz konusu haberde  programın küresel internetin gerçek zamana yakın interaktif haritasına  olanak sağladığı belirtiliyor.

“Define Haritası” olarak adlandırılan bu proje ilk kez NY Times tarafından geçen senenin sonlarında açığa çıkarıldı. Ancak görünüşe göre o zaman istihbarat yetkilileri, Define Haritası’nın izleme (takip) için değil bilgisayar ağlarını anlamak için kullanıldığını söyledi.

Bununla birlikte Der Spiegel’in haberi Define Haritası Programı’nın daha kapsamlı bir rolü olduğunu detaylarıyla anlatıyor. Buna göre program “Bilgisayar Saldırı/Çıkar Plan”larına  yardım ediyor. Çünkü “siber savaş için bir tür savaş haritası”  niteliğinde. Programın hedefleri arasında T-Mobile’in sahibi Deutsche Telekom ve bir başka Alman telekomünikasyon şirketi Netcologne yer alıyor.

Der Spiegel’in programın NSA’ya bu şirketlerin iletişim ağlarını takip etmeye, bunlar arasındaki veri dolaşımını izlemeye ve müşterilerinin sunucuları üzerinde casusluk yapmaya imkan tanıdığını iddia ediyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu