Siber GüvenlikUluslararası İlişkiler

NATO siber saldırılara ‘duruma göre’ karşılık verecek

Eylül’ün ilk haftası Galler’de düzenlenen ve IŞİD ve Ukrayna krizlerinin gölgesinde kalan NATO zirvesinin sonuçları açıklandı. Galler Zirvesinin sonuçlarına göre, NATO, üyelerine karşı düzenlenen siber saldırıların her birini kendi şartları içerisinde değerlendirecek. Böylece Galler’de netleşmesi beklenen NATO’nun siber güvenlik stratejisine yeni bir bilinmez daha eklendi. 5 Eylül’de yayımlanan Zirve Deklarasyonunda siber saldırının tanımı yapılmıyor. Bunun yanı sıra siber saldırıların hangi aşamaya ulaştıktan sonra, 5. Madde’nin uygulanacağı konusunda da bir ifade bulunmuyor. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen zirve sonrasında yaptığı konuşma ise, İttifak’ın siber saldırılara –eğer karşılık verecekse- nasıl karşılık vereceği konusuna biraz olsun açıklık getirdi. Rasmussen, siber saldırıların yaygınlaştığını ve ‘konvansiyonel saldırılar kadar zarar verebilecek seviyeye ulaşabildiğine’ dikkat çekerek; konvansiyonel araçlar ile karşılık verilebileceği sinyalini verdi. Zirvede kabul edilen ‘Siber Savunma Politikası’ dökümanında üyelerin kendi sistemlerinin korunmasında ilk sorumlu olduğu hatırlatılarak, NATO ve diğer müttefiklerin yardımlarının bu sorumluluğun yerine getirilmesinde talep edilmesi üzerine devreye gireceği ifade edildi.

NATO’nun kurucu Washington Antlaşmasının 5. Maddesine göre, müttefiklerden birine yapılmış bir saldırı İttifak’ın tümüne yapılmış kabul ediliyor. Şu ana kadar sadece 11 Eylül saldırılarından sonra sadece ABD için işletilen maddenin, siber saldırılarda uygulanmasının önünde önemli sorular bulunuyor. Siber saldırının failinin bulunmasındaki teknik zorluklar, devlet-dışı bir aktörün fail olması durumunda nasıl karşılık verileceği sorular detaylı bir strateji belirlenmesini engelliyor.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu