ABDUluslararası İlişkiler

New York Times Ash Carter’ın e-Maillerini İstedi

ABD Savunma Bakanı Ash Carter’ın göreve başlamadan birkaç ay öncesine kadar kişisel hesabından yazışması sebebiyle The New York Times avukatları ve Adalet Bakanlığı arasındaki dava sürüyor.

Hillary Clinton’ın da başkanlık seçimlerinde başını ağrıtan ‘kişisel hesap kullanma’ tartışması bu sefer daha az duyurulsa da birtakım güvenlik problemlerinin göstergesi. Şubat 2015’ten bu yana Pentagon’un başında duran Carter, yasal işlerini kuralları çiğneyerek kişisel hesabından yürüttüğünü doğrulamıştı. Carter’ın sözcüsü Peter Cook ise The Times’a Savunma Bakanlığının ‘hata’ yaptığını, kendisinin artık kişisel mail hesabını kullanmadığını ve mailleşmeyi de kısıtladığını ifade etmişti.

İLGİLİ HABER >> CLINTON’UN YAZIŞMALARI PUTİN’İN ELİNE GEÇERSE NE OLUR?

Birkaç ay sonra The Times ve diğer haber kaynaklarının ‘Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası'(FOIA) gereğince yaptıkları çağrıya karşılık Pentagon 1,300 sayfalık döküman yayımlamıştı. Ancak, aralarından rutin bakanlık işlerini tartışan içerikler bloklanarak çıkarılmıştı.

The New York Times da bu düzenlemenin New York bölge mahkemesinde alınan karara aykırı olduğunu ve geri kalan yazışmaların elle tutulur bilgi içermediğini iddia etmişti.

Carter’ın ortaya çıkan mailleri gösteriyor ki mailler Clinton’ın yaptığı gibi çok hassas bilgileri içermiyor. FBI Direktörü James Comey de Clinton’un bu noktada pervasız davrandığını söylemişti.

Yazışmaların tamamının yayımlanıp yayımlanmayacağı federal yargıca bağlı durumda. Carter’ın fazlaca kırpılmış maillerinde ise Washington’dakilerin birbirlerine kefil olduğu, arkadaşları için iş baktıkları gibi konular yer alıyor.

Carter’ın resmi yazışmalarını kişisel mail hesabından yürüttüğünü ilk olarak The New York Times duyurmuştu. Carter kabineye girdiğinde mail güvenliği konusunda bilgilendirildiğini ve yazışmalar için telefonunu kullanmadığını söylemişti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu