ABDİsrailUluslararası İlişkiler

İsrail-ABD Arasındaki En İyi İşbirliği Siber Güvenlikte

 

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçisi Dan Shapiro bilişim sektörünün birçok alanında İsrail ve ABD arasındaki işbirliğin geçtiğimiz yıllara oranla geri gittiğini belirterek, en etkili ortaklıkların siber güvenlik alanında gerçekleştiğini ifade etti.

dan shapiro

İsrail Reut Enstitüsünde katıldığı bir konferansta konuşan Amerikalı diplomat, iki ülke arasındaki ilişkinin hükümetler arasında olmaknın ötesine geçerek özel sektörün etkili bir rol oynadığı bir ilişki biçiminde olduğunu söyledi. “Bilim ve Teknolojide devlet sadece teşvik edici bir role sahiptir. Asıl işi ypan özel sektördeki bireylerdir.” Diyen Shapiro, internet teknolojileri ile devletlerin ticari üstünlüklerini kısa zaman içerisinde kaybedebilecekleri uyarısını yaptı.

“Siber dünyanın bütünlüğüne yönelik tehditler ekonomimize yönelik tehditlerdir.” diyen Shapiro, siber güvenlik alanında ABD ve İsrail arasındaki işbirliğin geliştirilmesi için atılan son adımları takdirle karşıladığını da sözlerine ekledi.

Tel Aviv  ve Washington yönetimleri siber güvenlik alanında ciddi bir işbirliği içerisindeler. Amerikan meşeli şirketlerin İsrail’de güvenlik laboratuvarları açmaları için maddi kolaylıklar sağllanırken, bu işbirliği ordular arasında da gelişmeye devam ediyor. İran’ın nükleer programını yavaşlatmayı amaçlayan Stxunet adlı virüsün İsrail ve ABD tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu