ABD

ABD Güvenli Bilgi Paylaşımı için Yasa Çıkartacak

ABD kendisine yönelik siber tehditlere karşı kendisini savunmanın hukuki alt yapısını oluşturmak için çalışmalara devam ediyor. Senatörler Sexby Chambliss ve Diane Feinstein’ın hazırladığı Siber Güvenlik Yasa Taslağına göre, özel şirketlerin bilgi paylaşımının gizli ve güvenil bir şekilde yapılması için DHS bünyesinde bir portal oluşturulacak. Bu portala verilen bilgi sadece DHS tarafından bilinecek ve bir hukuki yaptırımı olmayacak. (yani yasadışı bir bilgi paylaşılabilecek.)

cyber law

Firmaların mazur kaldıkları siber saldırılara karşılık verecek tedbirler almasına izin veren taslakta, bu işlemin firmanın sahip olduğu kendi network içerisinde olabileceği belirtiliyor. Eğer yazılı yetkilendirme alabilirse karşı tedbirleri uygulamak için federal networkleri de kullanabilecek. Bu karşı tedbirlerin uygulanması sırasında diğer özel sektör mensupları ve hükümet ile ilgili önemli bilgilerin elde edilmesi veya DHS’in portalinde toplanan bilgilerin saklı kalması taslağın bir buçuk yıldır üstünde çalışılan fakat mahremiyet ile ilgili bazı endişelerin henüz ortadan kalkmadığı önemi konuları olarak ortaya çıkıyor.

Dutch Ruppesberger ve Mike Rogers’ın hazırladığı başka bir süber güvenlik yasa taslağının daha olduğu ve bununla Kongreye sunulacak olanın birbiriyle zıtlıklar içerdiği de ifade ediliyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu