Google ve Facebook reklam için insan haklarını ihlal ediyor

Son yıllarda tüm dünyada artan şekilde Facebook ve Google’a bir tepki de Uluslararası Af Örgütü’nden (Amnesty International) geldi. Kuruluş yayınladığı raporda iki şirketi ‘gözetime dayalı iş modelini’ terk etmeye çağırarak bu iş modelinin ‘insan haklarına aykırı olduğunu’ ifade etti.

60 sayfalık raporda kurum, “Kullanıcılara ücretsiz çevrimiçi hizmetler sunup onlar hakkında bilgi toplayıp bunu pazarlamanın, düşünce ve ifade özgürlüğü dahil olmak üzere çok sayıda insan hakkını ihlal ettiğini” savundu.

“Google ve Facebook verdikleri hizmetlerin değerlerine rağmen, bu platformlar sistemik bir maliyetle geliyorlar.” ifadelerinin yer aldığı raporda Uluslararası Af Örgütü, reklam işini beslemek için kişisel verilerin toplanmasıyla iki firmanın mahremiyet haklarına eşsiz bir saldırı yürüttüğünü iddia etti.

Skandal: Facebook uygulamasını açtığınızda kameranız da açılıyor

Faust’çu bir değiş-tokuş

Kullanıcılar ve bu iki şirket arasındaki veri değiş tokuşunu Faustçu olarak niteleyen raporda, “kullanıcıların verilerini ve kişisel bilgilerini Google ve Facebook hizmetlerine ulaşmak için paylaştıkları” kaydedildi. Uluslararası Af Örgütü’ne göre, Google ve Facebook kullanıcılar ile kurdukları bu ilişkiyle insanların dijital dünyaya bağlanmasında ve birbirleriyle etkileşim kurmasında neredeyse bütün hakimiyeti ele geçirmiş oluyor. Böyle bir ilişki de insanların hayatları üzerinde eşsiz bir güç sağlıyor.

Google hakkında bilmediğiniz on şey!

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.