ABDUluslararası İlişkiler

Hackerlardan büyük borsa dolandırıcılığı

Amerikan borsa simsarlarıyla Ukraynalı bilgisayar korsanlarının işbirliği ortaya çıkarıldı. New Jersey Savcılığı‘nın iddiasına göre Amerikan borsalarında oynayan bazı kişiler, Ukrayna merkezli internet korsanlarıyla işbirliğine gitti. Korsanlar kamuya yapılacak duyurulara henüz açıklanmadan erişerek borsada işlem yapacak olanlara iletti. Böylece bu kişiler kanuna aykırı bir şekilde önceden bilgi alarak duyuru yapıldığında oluşacak risklerden önemli ölçüde korunmuş oluyordu.

İLGİLİ HABER >> İNGİLTERE MERKEZ BANKASI HACKER İSTİHDAM EDECEK

“Beş yıl boyunca bu bilgisayar korsanları basın açıklamalarını kamuya duyurulmasından daha önce borsada işlem yapan kişilere ulaştırdı. Bu şekilde bu bilgileri çalarak herkesten önce ulaşan bu kişiler de önemli şirketlerde büyük miktarda hisse hareketlerine ona göre yön verdiler.” (Paul Fishman, New Jersey Başsavcısı)

Borsadaki hisse alım-satımları izlenen bu simsarların yaklaşık 100 milyon Dolar yasadışı gelir elde ettiği düşünülüyor. Bilgileri sızan şirketler arasında Ford, Hewlett-Packard ve Caterpillar da bulunuyor. İlk aşamada olayla ilgili 9 zanlıdan 5’i gözaltına alındı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu