ABDUluslararası İlişkiler

FBI, IŞİD’in dijital takımını tek tek avladı

Geçtiğimiz 2015 yazında IŞİD’in en tehlikeli bilgisayar korsanlarından olan Cüneyt Hüseyin insansız hava aracıyla izlenmiş ve örgütün başkenti sayılan Rakka’da yürürken ateş açılarak öldürülmüştü. 22 yaşındaki Hussain, ‘takım lideri’ olarak örgütün propagandasını yapıp bu yolla batıda eylem yapmaya gönüllü olacak takipçileri topluyordu. Başta ABD olmak üzere müttefik güçler, terörle mücadele programıyla ‘Lejyon’ adı verilen hücrenin en etkili isimlerini tek tek avladı.

İLGİLİ HABER >> IŞİD’İN SİBER HALİFESİ CÜNEYT HÜSEYİN 

ABD’li ordu, emniyet ve istihbarat yetkilileri IŞİD’in hala çok güçlü bir sosyal medya silahı taşıdığını ve bunların yeni San Bernardino, Orlando saldırılarına teşvik ettiğini belirtti. Ancak koordine halinde yürütülen bu çalışma sayesinde ‘Lejyon’un ABD içindeki hareket alanı kısıtlanabildi.

Örgüt üyelerine yapılan operasyonlar sadece insansız hava araçlarıyla kalmayıp sosyal medya üzerinden sempatizanları harekete geçirmeye teşvik edenler de tespit edildi. Son iki yılda bu yöntemle tutuklanan 100 kişinin bir kısmı ‘Lejyon’la doğrudan bağlantılıyken diğerleri de radara takılanlardan oluşuyor. Geçtiğimiz yıl Amerikan ordu ve hükümetinden 1300 personelin kimlik bilgilerini çalan Hüseyin, bu kişilerin adres bilgileriyle birlikte şu talimatları vermişti: “Onları kendi evlerinde, en güvende olduklarını zannettikleri an öldürün!”

İLGİLİ HABER >> IŞİD SİBER ORDU KURUYOR

Mahkeme kayıtlarına göre Hüseyin’in eylem yapmak üzere iletişimde olduğu farklı eyaletlerde bulunan dört kişi vardı. İlki, sağcı yazar Pamela Geller’a yapılacak saldırıyı planlayan, ancak FBI’ın uzun süredir izlediği Abdullah Rahim eylem yapamadan öldürülmüştü. Diğeri ise Ohio Üniversitesi öğrencisi Munir Abdelkader, Hüseyin’le birlikte emniyet merkezine eylem planlamış ancak yine amacına ulaşamadan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Geçtiğimiz yıl Kuzey Karolina’da komşusuna ateş açarak öldüren ve silahlı eylem planlarken yakalanan Justin Nolan Sullivan da Hüseyin’in adamıydı ve onun ‘IŞİD’in siber takımının parçası’ olduğunu itiraf etmişti. Son olarak örgüt propagandasını yürüten Nader Elhuzayel de Suriye’ye gitmek isterken FBI tarafından yakalanmıştı.

Bütün bu operasyonların ardından ABD’li yetkililer IŞİD’in sürpriz bir şekilde Hüseyin ve kısmen boşalan ‘Lejyon’unun yerini doldurabilecek kişileri yerleştirmede başarısız olduğunu söyledi. Kısaca, örgütün ‘dijital kolları’ olan hücrenin yapısı aynı yol üzerinden bozuldu ama yetkililer bu denli bağlantıları ve etki alanı olan yeni bir hücre oluşmadan ‘uzaktan izleme’ yolunu sürdüreceklerini belirtti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu