ABDUluslararası İlişkiler

Clinton: Siber saldırılara askeri harekatla karşılık vereceğim

ABD’de Demokratların başkan adayı ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, başkan olması durumunda siber saldırılara diğer alanlarda olduğu gibi askeri harekatla karşılık verilebileceğini söyledi.

Daha önce FBI tarafından kişisel mail hesabı yüzünden soruşturma açılan Clinton, resmi ağlar ve altyapıları korumak için yatırım yapacaklarını ve siber alana bir takım kuralların getirilmesi gerektiğini belirterek: “Çünkü bunu biz yapmazsak diğerleri yapacak!” diye uyarıda bulundu.

Son olarak Kremlin bağlantılı korsanların sızdığı resmi bilgisayar ağlarına dikkat çeken Clinton; Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore gibi devletlerden gelen yeni tehditlere cevap verilmesi gerektiğini söyledi: “Bütün tehditlere karşı her an hazır olacak bir orduya ihtiyacımız var. Bu sadece kara, deniz, hava ve uzayı değil, aynı zamanda siber alanı da içermeli.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER >> HİBRİD SAVAŞ VE SİBER UZAY

Süper güçler arasında siber suç ve siber casusluk üzerinden tansiyon gittikçe artarken, ABD’nin bu tehditleri nasıl sınıflandıracağı netleşmedi. Savunma Bakanlığı’nın strateji toplantısında konuşan müsteşar Aaron Hughes, siber saldırı olarak tanımlanan olayların ulus devletlerin temel savunmasını harekete geçirecek silahlı saldırılar gibi olamayacağını belirtmişti. Tek tek ele alınacak siber saldırıların silahlı saldırıya yol açtığını anlamak için de devletin, ölü ve yaralı sayısından hasar durumuna kadar tüm etkenlere bakıp öyle karar vermesi gerektiğini eklemişti.

Ancak DNC(Demokrat Ulusal Komite) sızması sonrasında yetkililer siber saldırılara karşı alınacak tedbirler için bir boşluk açılabileceğini belirttiler. NSA’in açıklamasına göre ağlara sızanların ve bunda sorumlu olanların kimliği üzerine gidilecek.

Obama yönetiminin Kremlin’e karşı henüz bir hamle yapmadığı bilinse de seçim öncesi konuşmalarında Clinton’ın Rus bilgisayar korsanlarına karşı sonuna kadar gideceği düşünülüyor.

Haftalık Siber Bülten raporuna abone olmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu