Pasifik’te Çin-Avustralya rekabeti okyanus altına indi

Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları, deniz altından geçen internet kablosu projesi için Avustralya ile anlaştı. Canberra, üçte ikisini finanse edeceği 136 milyon dolarlık bu proje ile Çinli telekomünikasyon devi Huawei’den önce davranmış oldu.

Avustralya ve Çin arasında Pasifik Okyanusu’nda rekabet sürerken, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, geçtiğimiz yıl Pekin’i Canberra’nın içişlerine karışmakla suçlamış ve ilişkiler iyice gerilmişti. Solomon Adaları Başbakanı Rick Houenipwela ve Papua Yeni Gine Başbakanı Peter O’Neill’in de katılımıyla Brisane’de düzenlenen imza töreninde konuşan Turnbull, “Her yıl dış yardımlar için milyarlarca dolar harcıyoruz ve bu da Pasifik’teki komşularımızın gelecekteki ekonomik büyümelerine yatırım yapmanın çok pratik bir yolu” dedi.

Avustralya merkezli Vocus Group’un döşeyeceği kablolar, iki ülkeyi Avustralya ana karasındaki internet ağıyla bağlamakla kalmayacak, Solomon Adaları’nın başkenti olan Honiara adasını ülkeye ait diğer adalarla da bağlayacak. Avustralya daha önce de Çin hükümeti adına casusluk yapabileceği iddia edilen Huawei şirketinin, ülkede 5G mobil ağı ekipmanıyla ilgili ihaleden dışlamıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.