Çin

Çin’de yeni SIM kart almak için yüz taratmak zorunlu oldu

İnsan hakları ihlalleri ile dünya gündemine gelen Çin geçirdiği son yasa ile kişisel mahremiyet ile bir başka tartışmalı uygulamayı daha hayata geçirdi. Pekin Yönetimi, yeni SIM kart alacak vatandaşların yüz tanıma sistemlerinde yüzlerini tanıtmasını zorunlu hale getirdi.

Eylül ayında hazırlanan ve 1 Aralık’ta yürürlüğe giren yeni yasayı hazırlayan Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, yasanın Çin vatandaşlarının siber alandaki meşru haklarını ve çıkarlarını koruma amacını taşıdığı ifadelerini kullandı. Yasaya göre, yapay zeka ile SIM kartı kimliğiyle birlikte alan ve kaydını yaptıran kişinin yüzü taranarak gerçekten o kişi olup olmadığı anlaşılacak.

Uzmanlar, Çin hükümetinin hayata geçirdiği son uygulamanın vatandaşların siber alanda gizli kalmasını kısıtlamaya yönelik politikanın son adımı olarak değerlendiriyor. BBC’de yer alan konuyla ilgili haberde, Çinli sosyal medya kullanıcılarının yasayla ilgili endişelerini dile getiren paylaşımlara yer verildi. Çinliler bio-metrik verilerinin ele geçirilmesinden korkuyor.

Yüz tanıma sistemi ABD’nin bazı eyaletlerinde kişisel mahremiyeti ihlal ettiği için yasaklanmıştı.

Çin son dönemlerde artan şekilde denetim / gözetim teknolojilerini kullanarak özellikle Uygur Türklerini hedef alan insan hakları ihalleriyle suçlanıyor:

Çin, Uygur Türklerine rahat vermiyor: Cep telefonu üzerinden tehdit

Çin’in tüm ülkeye yerleştirdiği kameralar ile vatandaşlar her an izlenebiliyor:

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: