‘Büyük Birader’ Çin, hacı adaylarını takipte

Çinli hacıların, güvenlikleri gerekçe gösterilerek devlet tarafından üzerlerine yerleştirilen izleme cihazları, bir başka tartışmayı beraberinde getirdi.

Devlete bağlı Çin İslam Birliği, hac görevlerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a giden hacıların havaalanında çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflarda hacı adaylarının boyunlarındaki mavi ip üzerine yerleştirilmiş akıllı kartlar dikkat çekiyor. GPS takip sürücüsü ve kişisel verileri içeren cihazlar, Çin İslam Birliği’ne göre hacı adaylarının güvenliği için yerleştirilmiş durumda.

İnsan hakları aktivistleri ise izleme cihazlarının Çin’in modern takip araçlarını kullanarak Müslüman azınlığı izlemeye yönelik sıra dışı çabalarının bir başka örneği olduğunu iddia ediyorlar. Londra’daki King College’da Çin İnsan Hakları Uzmanı olarak görev yapan Eva Pils, “Bu, Müslümanların tıpkı birer şüphelisi ya da tecilli hapis cezası sahibi kişiler gibi izlenmesi gerektiğini ileri sürerek onların dini vecibelerini yerine getirirken zulmetmenin başka bir yolu” şeklinde konuşuyor.

İlgili haber>> Rusya’nın ardından Çin de gözünü seçimlere dikti

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan geçtiğimiz hafta yapılan bir açıklamaya göre, Çin binlerce Müslüman Uygur Türk’ünü ‘Politik Yeniden Eğitim’ Merkezleri’nde ve kuzeybatıdaki diğer tesislerde alıkoyuyor. Çin uzmanı Jerome Cohen, bu alıkoymaların Çin’in 1950’lerdeki Maoist ‘sağ düşmanı’ kampanyasından bu yana uyguladığı en büyük kriminal süreç olduğunu iddia ediyor.

Çin İslam Birliği iddialara ilişkin bir açıklama yapmazken, sistemi ilk kez tanıttıkları geçtiğimiz yıl yaptıkları açıklamada Chaojin Tong (Hac İletişimi) adı verilen cihazların Çin’in Din İşleri Yönetimi ile İslam Birliği tarafından ortaklaşa bir şekilde hacı adaylarının güvenliğini sağlamak için tasarlandığını açıklamıştı.

Açıklamada geçtiğimiz yıl bir hacı adayının yolunu kaybettiği ve Hac elektronik akıllı kart sistemi sayesinde çok büyük bir kalabalık içerisinde bahsi geçen kişinin lokasyonunun belirlendiği ve kurtarıldığı ifade edilmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Tags: , , ,

1 Yorum

  1. Tuncay ÖZFİDAN der ki:

    Uygur diye bir ırk yok. Uygur’lar öz be öz Türk’türler. Lütfen Yazıyı düzeltelim. Bu Çin’in Uygur Türkleri için düzenlediği en hafif baskı uygulamalarından biridir. Yazıda ifade edilen toplama kamplarıdır ve asimilasyon söz konusudur. Ayrıca genç yaştaki Türk kızları ailelerinden alınarak kuzey Çin’de ki şehirlerde çalışmaya zorlanmakta ve kızlarımız buralarda her türlü tacize uğramaktadır. Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk ailelerin evlerine de bir Çin’li erkek zorunlu ikamete tabi tutuluyor, bu da bizim örf, adet ve inançlarımıza ters uygulamalardan diğeridir.
    Sevgi ve muhabbetle…

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: