Uzmanlar ABD Ordusu’na seslendi: “Bilgisayar kurtları lider olmak değil, teknolojinin içinde boğulmak istiyor”

ABD’de siber güvenlik üzerine çalışan uzmanlar orduya seslenerek kurumda çalışan teknoloji tutkunlarına liderlik baskısı yapmamalarını, bilgisayar ile içli dışlı bir hayat yaşayan (nerd) kişilerin  tek istediklerinin bilgisayar ile yaşamaya devam etmek olduğunu söyledi.

Army Times’ın haberine göre, siber güvenlik alanının önde gelen uzmanları Washington’da “Siber Yeteneklerin Yönetimi” konulu panelde bir araya gelerek bu alanda çalışan kişileri nasıl çekebileceklerini, bu kişilerin becerilerinden nasıl yararlanabileceklerini ve yeri geldiğinde onları nasıl kendi hallerine bırakabileceklerini tartıştı.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı çalışan ve siber güvenlik uzmanı özel sektör çalışanlarını işe alan Dijital Hizmetler Başkanı Chris Lynch ordunun çalışanları üzerinde kurduğu yükselme baskısını eleştirerek, “Bu insanlar lider falan olmak istemiyor, tek istedikleri teknolojinin içinde boğulmak,” dedi.

İlgili haber>> ABD ordusundan çocuklara hacklemeye giriş dersi

Paneldeki diğer uzmanlar da ordunun siber güvenlik takımının bu kişileri kendi hallerine bırakması ve üstlerinde baskı kurmamaları gerektiğini savundu. Hatta bir kısmı, ordunun kendi iyiliği için bu kişilerin işlerinden ayrılmaları için kolaylık sağlayabileceğini söyledi.

Askerlerin konuşlanması için kullanılan yazılım programlarını yöneten eski bir ordu üyesi Guy Filippelli, özel sektörün bu kişileri istediği zaman işe almak ve işten çıkarmak gibi avantajları olduğuna değindi. Filippelli, şunları ekledi: “Özel sektörde iyi bir mühendislik takımı 30 kişiyle yola başlayıp bir anda 20 kişi kalabilir. Ordu da bu alandaki hızlı hareketlilikten ders alabilmeli.”

Birleşik Devletleri Siber Komutanlığı’na (USCYBERCOM) bağlı çalışan Tuğgeneral Stephen Hager de ordunun siber yeteneklerin zamanı gelince işlerinden ayrılmalarına, yeni şeyler öğrenip istedikleri zaman dönmelerine izin vermesi gerektiğini söyledi.

İlgili haber>> Pentagon’un gözü Silikon Vadisi’nde

Hager, Silikon Vadisi’ndeki olanlara işaret etti: “Silikon Vadisi’nde şirketler, sadece yenilenmek için bir yılda teknoloji çalışanlarının yüzde 50’sini işten çıkarabiliyor. Bu anlamda rekabetin yeteneklerin gelişimi için iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Bırakalım da siber yeteneklerimiz ordudan ayrılıp yeni şeyler öğrenip geri dönebilsinler. ABD Ordusu dünyanın en güçlü ordusu. Ama ülke için daha önemli olan bir şey varsa o da ekonomimizdir.”

Orduya bağlı çalışan Siber Mükemmellik Merkezi’nin şefi Tümgeneral John Morrison Jr ise siber alanda bazı kişilerin eğitimlerde başarısız olmasının normal karşılanması gerektiğini söyledi:

“Şu anki düzende herkesin dersleri başarıyla geçmesi gerekiyor. Hepsinin askeri uzmanlar olmasını bekliyoruz. Bu durum siber alanda farklılık göstermeli, değişiklikler yapılmalı.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!
[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.