Amerika’da önleyici siber saldırıya izin veren yasa veto edildi

ABD’nin Georgia eyaletinde çıkarılan tartışmalı siber güvenlik yasası Vali Nathan Deal tarafından veto edildi. Yasa, özel şirketlerin kendi ağlarını korumak için başka ağlara sızmalarını meşru hale getiriyordu.

Teknoloji şirketleri ve siber güvenlik araştırmacılarının baskısı üzerine açıklama yapan Vali Deal, yasanın ulusal güvenlik ve diğer alanlar üzerindeki potansiyel etkilerine dair endişelere dikkat çekerek konunun yeniden görüşülmesini istedi.

Georgia Eyalet Meclisi’nin geçtiğimiz ay kabul ettiği yasada “yetkisiz bilgisayar erişimi” suçunu tanımlayan önceki yasayı değiştiriyor ve “yetkisiz bilgisayar erişimini engellemek ya da tespit etmek amacıyla aktif savunma önlemleri” kapsamındaki yetkisiz erişimler suç kapsamı dışında bırakılıyordu.

İlgili haber>> Yerel yönetimler de siber güvenlik için harekete geçti

Google ve Microsoft yöneticileri, geçtiğimiz ay Georgia valisine birer mektup göndererek, yasanın “siber güvenlik kılıfı altında başka ağların hack’lenmesine izin verdiğine” dikkat çekmişti.

Teknoloji şirketleri, potansiyel saldırı gerekçesiyle başka sistemlere sızma hakkı verilmeden önce bu iznin hangi sonuçlara yol açabileceğinin ayrıntılı şekilde ele alınması gerektiğini vurgulamıştı. Söz konusu şirketler, bu hakkın istismar edilmesinden ve savunma yerine rakiplere karşı kullanılmasından endişe ediyordu.

Yasadan, güvenlik araştırmaları yapan şirketler de endişeliydi. Sadece “meşru ticari faaliyetler” için başka ağlara sızma istisnası getirilmesi, ağlardaki zayıf noktaları araştıran uzmanları da tehlikeye atacağı öne sürülüyordu.

Georgia Valisi Deal, meclis üyelerinden kapsamlı bir politika geliştirirken siber güvenlik ve diğer güvenlik kurumlarıyla birlikte çalışmalarını istedi.

Yasaya karşı çıkanlar, şirketlere “geri hack’leme” izni verilmesinin öngörülmeyen zararlı sonuçlara sebep olabileceğini belirtiyordu.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.