ABD

Pentagon siber güvenlik pozisyonlarını yeniden düzenliyor

ABD Savunma Bakanlığı siber güvenlikte yaşanan değişimlere ayak uydurabilmek ve yeni politikalar geliştirme konusunda hızlı davranabilmek için siber güvenlikle ilgili birimlerde organizasyon değişikliğine gideceğini duyurdu. İlk gelen haberlere göre Pentagon bünyesinde bir ‘baş siber danışmanlık’ ihdas edilecek.

 

ABD Savunma Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Terry Halvorsen 5 Aralık’ta bakanlığın yeni yönetmeliği ile ilgili verdiği demeçte, “Savunma Bakanlığı’nın yeni yönetmeliği Pentagon’un Enformasyon Dairesi Başkanı, baş siber danışman ve diğer yetkililerin bölümün siber güvenlik politikasını belirlemedeki rollerine açıklık getiriyor.” dedi.

 

Savunma Bakanlığı yardımcısı Robert Work tarafından imzalanan 21 Kasım tarihli yönetmelik bakanlık yetkililerinin görevlerini yeniden tanımlıyor. Halverson gazetecilere ‘baş siber danışmalığın’ kurulması ve ABD Siber Komutanlığı’nın (İstihbaratının) olgunlaştırılmasının bakanlıkta siber güvenlik konusunda şeffaflığı daha da gerekli kıldığını söyledi. Bu yeni oluşturulacak danışmanlığının görevi Savunma Bakan yardımcısı Eric Rosenbach’in yetki alanında bulunacak.

 

Yeni yönetmelik Enformasyon Dairesi Başkanı’nın görevini yeniden tanımlıyor. Buna göre Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı’na danışmanlık yapmak ve siber konularla ilgili standartları oluşturmak Enformasyon Dairesi Başkanı’nın görevleri arasında. Ancak saldırgan ve savunmacı siber manevralar geldiğinde başkanın operasyonel hiçbir yetkisi bulunmuyor. Bu yetki ABD Siber Komutanlık Başkanı Michael Rogers’a veriliyor. Rogers aynı zamanda Ulusal Güvenlik Dairesi Başkanı.

 

Yönetmelik aynı zamanda Halverson’ı Baş Yönetici Yardımcısı David Tillotson ile birlikte Savunma Satın Alma Konseyi eş başkanı olarak atıyor. Konsey aynı zamanda Savunma Bakanlığı’nın satın alma operasyonlarını kontrol ediyor.  Halverson Tillotson ile yakından çalışmanın önemini vurgulayarak eş başkan olarak atanmalarının ileriye doğru büyük bir hareket olduğunu belirtti.

 

Pentagon’un Bilişim Teknolojileri yönetiminde daha büyük değişiklikler olacak. 2015 savunma yetki tasarısı bütçesi birçok birimi Enformasyon Dairesi Başkanlığı’nın altında tek çatı altında toplayacak. Bilgi yönetimi ve işletme müsteşarlığı olarak adlandırılacak yeni pozisyon Şubat 2017’de etkin hale gelecek.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu