Siber GüvenlikTürkiye

Siber güvenlikte ABD lider, Türkiye 7. sırayı aldı

Küresel Siber Güvenlik Endeksi, Katar’ın Doha şehrinde düzenlenen ITU Telecom World konferasında açıklandı. Endekste (ıtu whitepaper) siber güvenlik önlemleri en yüksek seviyede olan ülkeler listesinde birinci sırada ABD’ye yer verilirken, ikincilik Kanada’da kaldı. Listedeki üçüncü sırayı Avustralya, Malezya ve Umman Sultanlığı paylaştı. Türkiye küresel listede 7. sırayı alırken bölgesel sıralamada 4. oldu. ITU kriterlerine göre Türkiye’nin siber güvenlik durumunu olumlu değerlendiren uzmanlar, yine de atılması gereken adımlar olduğuna dikkat çekti.

Küresel Siber Güvenlik Endeksi, Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ile özel araştırma şirketi ABI Research ortaklığında hazırlandı. Projenin amacı, siber güvenlik meselelerini ulusal politikalar karşısında görünür kılmak. Endeks, ülkelerin siber güvenlik yatırımları konusunda bilgi sağlıyor.

Daha önce yine ITU’nun hazırladığı Küresel Siber Güvenlik Ajandası’ndan yola çıkarak hazırlanan endekste, ülkelerin siber güvenliğe politikaları beş başlık altında inceleniyor: yasal tedbirler, teknik tedbirler, teşkilat bazlı tedbirler, kapasite arttırımı ve işbirliği. Bu başlıklardan yola çıkarak ülkelerin siber saldırılara hazırlıkları derecelendi. Endeksin nihai amacı küresel çapta bir siber güvenlik kültürünün oluşması ve bilişim teknolojileri alanında bu kültürün kabul görmesi.

Endekste ülkelerin siber güvenlik yatırımlarına ilişkin bilgiler mevcut. Mesela, Hindistan’ın Güvenlik Eğitimi ve Farkındalığı programına ek olarak çeşitli bölgesel siber güvenlik eğitim birimleri bulunuyor. Güney Kore, özel sektörün bilgi güvenliğini Ulusal Bilgi Güvenliği Endeksi yolu ile izleme altına almış. Ruanda’da devlet kurumları arasındaki iletişimin güvenliğini sağlamak amacıyla, bu kurumlarla özel sektör arasındaki bilgi akışını sağlamak için Siber Güvenlik Yönetişim Çerçevesi oluşturulmuş.

Küresel Siber Güvenlik Endeksi projesinin uluslararası işbirliği ve özel söktör-devlet ortaklığı için önemli bir adım olduğunu belirten ABI Research Direktörü Michela Menting, ‘’Endeks siber güvenliğin önemini küresel seviyede de tanıtmış olacak. Daha çok ülkelerin katılımıyla endkes projesi gelişecektir. İknci bir endeks için çalışmaların başlayacağını umuyoruz’’ dedi.

Küresel bağlantılar ve yükselen teknolojiler hakında derin analiz ve öngörü çalışmaları yapan ABI Research firmasının Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’daki ofisleri bulunuyor. Şirket araştırma laboratuvarları ve uzmanlar yolu ile dünya çeşitli yerlerindeki karar vericilere danışmanlık hizmeti sunuyor.

Kaynak: Herald Online

The Global Cybersecurity Index (Download PDF)

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu