NATO, siber saldırı için yeni merkez kuracak

Geçtiğimiz temmuz ayında düzenlenen Brüksel Zirvesi’nde Siber Alan Operasyon Merkezi kurma kararı alan NATO’nun, 2023 yılına kadar bilgisayar saldırganlarına karşı koymak ve caydırıcı siber saldırı düzenlemek amacıyla yeni bir askeri merkez kuracağı açıklandı.

Reuters’ın NATO’da görevli Alman General Wolfgang Renner’e dayandırdığı haberde, yeni merkezin NATO adına siber saldırı düzenlenmesinin hukuki altyapısının kurulması için hazırlıkların devam ettiği belirtildi.

Temmuz ayında alınan kararın ardından 31 Ağustos’ta Operasyon Merkezi’ni açan NATO, 2016 yılından bu yana siber alanı bir muharebe alanı olarak değerlendirerek savunma gücünü artırma yönünde çalışmalarına devam ediyor.

İLGİLİ HABER>> “NATO, Rusya’ya karşı siber asker kullansın”

Renner, NATO’nun kendi siber silahlarının bulunmadığının altını çizerek, ABD, İngiltere ve Estonya’nın Operasyon Merkezi için siber kabiliyetlerini kullanıma açtığını ifade etti.

Alman generalin siber alanda tehditlerin hızla geliştiğinin altını çizdikten sonra, “Hazırlıklı olmalıyız ve operasyon gerçekleştirecek kapasiteye ulaşmalıyız. Koruma ve önlemenin ötesine geçmiş bulunmaktayız.” ifadelerini kullanması ‘NATO’nun ofansif saldırı kapasitesini arttırma yolunda somut adımlar attığı’ şeklinde yorumlandı.

NATO’ya ve müttefik ülkeleri hedef alan Çin, Rusya ve Kuzey Kore kaynaklı saldırıların artması, İttifak’ın siber güvenliği öncelikli bir konu olarak gündeme almasını sağladı.

2023’e kadar tam anlamıyla teşekkül etmesi beklenen merkezin NATO’nun siber caydırıcılık faaliyetlerini koordine etmesi bekleniyor. Müttefiklerden gelecek askeri istihbarat ve gerçek zamanlı bilgiler ile beslenen merkezin ilk aşamada 70 uzman istihdam etmesi bekleniyor.

NATO’nun siber saldırı prensipleri ve normları üzerinde anlaşması sonrasında siber saldırıların 5. Madde kapsamına alınması öngörülüyor.

NATO komutanlarının konvansiyonel saldırılardan daha az kayba neden olacağı öngörüsünde bulunarak, düşmanın silah sistemlerine yönelik siber saldırı gerçekleştirme yetkisi bulunuyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: