“Cemal Kaşıkçı’nın ses kaydı Apple Watch’tan mı çıktı?”

İngiliz BBC haber kanalı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsoluğuna girdiği 2 Ekim’den bu yana kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğüne dair ses kaydı ve video görüntülerinin olduğunu iddia eden Türk yetkililer olduğunu ve bunu da ABD basını ile paylaştıklarını belirtti.

Washington Post’a konuşan bir yetkili ses kaydına ilişkin şunları söylemişti: “Ses kaydı, içeri girmesinin ardından Cemal’in başına neler geldiğini ortaya koyuyor… (Kaşıkçı’nın) ve Arapça konuşan diğer başka adamların sesini duyabiliyorsunuz. Nasıl sorgulandığını, işkenceye uğradığını ve sonra da öldürüldüğünü dinliyorsunuz.”

Ancak Türkiye, bu ses kaydı ve video görüntülerine ilişkin şimdiye kadar herhangi bir kanıt sunmadı.

Sabah gazetesi ise 13 Ekim tarihli haberinde, ‘Kaşıkçı’nın öldürüldüğü anların ses kayıtları bulunduğunu’, bu kaydı da ‘Kaşıkçı’nın kolundaki akıllı saat Apple Watch ile kendisinin kaydettiğini’ yazdı.

Haberde, Kaşıkçı’nın başkonsolosluğa girmeden önce kolundaki Apple Watch’la kendisine ait iPhone telefonunu eşleştirdiği ve bina içinde yaptığı kaydı da iPhone’u ve Apple’ın internet ortamında kayıt özelliği bulunan iCloud sistemine yedeklediği iddia ediliyor.

Haberdeki bir iddia da, Suudi istihbaratçıların bu akıllı saati fark edip şifre denemeleriyle açmaya çalıştıkları, başaramayınca da Kaşıkçı’nın parmak izini kullanarak saate girip bazı dosyaları silmeye çalıştıkları ve başarılı oldukları, silinmeyen dosyaların da MİT ve Emniyet tarafından iCloud ve Kaşıkçı’nın telefonu üzerinden ele geçirildiği yönünde.

Ancak Apple Watch cihazlarında parmak izi özelliği olmadığı gibi, Apple Watch’ın ses kayıt özelliğine dair teknik altyapı da bu kayıtların Kaşıkçı’nın kolundaki akıllı saatten elde edildiğine ilişkin iddiaları zayıflatıyor.

Teknoloji uzmanları da bu konudaki soru işaretlerine dikkat çekip, Türk yetkililerin var olduğu söylenen bu ses ve görüntü kayıtlarını başka yöntemlerle elde etmiş olabileceklerini söylüyor.

BBC’nin haberine göre, Apple Watch’in parmak izi ile açılma özelliği bulunmuyor. Ayrıca akıllı saatin ses kayıt etme özelliği de bulunmuyor. Bununla birlikte akıllı saat cep telefonu şebekesine bağlanmadığı için ses kayıt etse bile bunu bulut ortamına aktarma olasılığı bulunmuyor.

Ayrıntılı haberi şu linkten okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.