Microsoft bulut ürünlerini istihbarat ajanslarına satacak

ABD’li teknoloji devi Microsoft, istihbarat teşkilatları ile yüz milyonlarca dolar değerinde, altı yıllık bir bulut bilişim anlaşması imzaladığını açıkladı.

Washingtontechnology.com’un haberine göre anlaşma kapsamında 17 istihbarat ajansı ve bileşenleri, yazılım devinin ürünlerini kullanacak.

 İstihbarat ajansları, söz konusu anlaşma ile Windows 10’un yanı sıra ‘Azure Government’ ve ‘Office 365 for US Government’ da dâhil Microsoft’un neredeyse tüm bulut ürünlerine giriş yapabilecek. Microsoft’un açıklamasına göre ajanslar, Dell ile imzalanan bir ortaklık yetki anlaşması vasıtasıyla ürünleri satın alabilecek.

Geçen yılın ilk aylarında Microsoft Savunma Bakanlığı’nın Azure Government Bulut’ta çok hassas bir şekilde kontrol edilen sınıflandırılmamış bilgilerini saklamak için onay almıştı. Söz konusu onay, Microsoft’un askeri hizmetler artı savunma ve istihbarat teşkilatları için Azure Government Secret bulutundaki gizli verilere ev sahipliği yapmaya başladığı tarihten 9 ay sonra, geçtiğimiz yılın başlarında gelmişti.

İlgili haber>> Eston hükümeti, tüm ülkeyi buluta taşıyor!

Microsoft’un Ulusal Güvenlik Grubu Başkan Yardımcısı Dana Barnes, “Bu anlaşma, federal hükümetin ‘Hükümet için Microsoft Bulut’a güvenebileceği gerçeğini pekiştiriyor. Eğer istihbarat topluluğu bize güvenebiliyorsa, Savunma Bakanlığı da güvenebileceğinden emin olmalı” şeklinde konuştu. Barnes, Microsoft’un Savunma Bakanlığı ile uzun süredir devam eden 30 yıllık bir ortaklıkları olduğunu hatırlattı.

Tıpkı Savunma Bakanlığı’nın, 10 milyar dolar değerindeki 10 yıllık “JEDI” olarak bilinen ve geçmişte tartışmalara sebep olan sözleşmeye ilişkin son teklif çağrısına yaklaşması gibi, anlaşma Microsoft’un ulusal güvenlik topluluğundaki kapsama alanını genişletiyor.

Pazar analistleri ve gözlemciler, anlaşma noktasında Amazon Web Hizmetlerini, Microsoft ve Dell, IBM, Oracle hatta Google gibi diğer teknoloji devlerinden bir adım önde görüyorlar.

Amazon Web Hizmetleri, yaklaşık beş yıl önce CIA’nın verilerini bulut ortamında saklamak için 600 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamaya hak kazanmıştı. Bu ayın başlarında, ABD Ordusu, CIA bulutunun ordu istihbarat operasyonlarına genişlediğini gösteren “C2S” adı verilen sözleşmeye karşı bir görev emri vermişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.