Google her iPhone kullanıcısına borçlu

Google’ın, iPhone’un Safari web tarayıcısının gizlilik ayarlarına aldırış etmeyerek hedef kitle reklamlarında kullanmak üzere internet gezinti bilgilerini toplama yöntemi olarak bilinen ‘Safari Workaround’ ile ilgili yeniden başı dertte.

2012’de Safari Workaround yüzünden ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından 22,5 milyon dolar para cezasına çarptırılan Google, bir yıl sonra da çok sayıda eyalet tarafından mahkemeye verilmesi neticesinde 17 milyon dolar ceza almıştı.

Teknoloji devi şimdi de İngiltere’deki ‘Google, You Owe US’ (Google, Bize Borçlusun) hareketi tarafından köşeye sıkıştırılmış durumda. Google’ın ‘Safari Workaround’ adlı yöntemini ortaya çıkarak hareket şirketten kullanıcıları uğrattığı zararı ödemesini istiyor. Londra yüksek mahkemesinin kayıtlarına göre, hareketin Google’a açtığı davadan 4,3 milyar dolar elde edebileceği belirtiliyor.

Grup; ırk, fiziksel-ruhsal sağlık, politik yönelimler, cinsellik, sosyal sınıf, finansal veri, alışveriş alışkanlıkları ve konum bilgileri de dahil kullanıcı verilerinin gizlice izlenip tasnif edildiğini iddia ediyor. Kampanyanın web sitesinde Google’ın Safari Workaround adlı yönteminin iPhone kullanıcılarının internet tarama geçmişini izlediği iddia ediliyor. Kullanıcıların tarama geçmişi çeşitli reklam hizmetlerine satılmış.

‘Google Bize Borçlusun’ ilk kez 2017 Kasımında ABD’deki toplu dava benzeri bir aksiyon başlatmıştı.

Birleşik Krallık’ın en büyük tüketici hakları kuruluşlarından Which?’in eski başkanı Richard Lloyd, Google You Owe Us grubuna liderlik yapıyor. Bloomberg haberine göre grup mahkemede istediği sonucu elde ederse durumdan etkilenmiş her bir iPhone kullanıcısı yaklaşık bin dolar elde edecek.

Google’dan yapılan açıklamada ise Safari Workaround’un herhangi bir bilgiyi üçüncü taraflarla paylaştığına dair kanıt olmadığını, iddiaların başarı şansı olmadığı ifade edildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.