Japonya’ya yönelik bir siber saldırı ABD’yi savaşa sokabilir

Devletlerin müttefikleri ile arasındaki ilişkileri güçlendirerek siber alana taşımaları konusunda geçen hafta önemli bir gelişme yaşandı. Uzun zamandır ABD ve Japonya’nın gündeminde olan siber savunma iki ülke arasındaki savunma işbirliğine resmi şekilde dahil edilmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçtiğimiz hafta Perşembe günü Japon Savunma Bakanı Takeshi Iyawa’nın ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “belirli şartlar altında gerçekleşen bir siber saldırının ABD ve Japonya arasındaki Güvenlik Anlaşmasının 5. maddesine göre silahlı saldırı olarak kabul edilebileceğini” açıkladı.

İkinci Dünya Savşı’ndan sonra imzalanan ABD-Japonya güvenlik anlaşmasına göre, Amerikan yönetimi Japonya’nın bir saldırıya uğraması halinde savunma sağlamayı garanti ediyor.

130 MİLYAR SİLBER SALDIRI OLDU

Pompeo’nun açıklamasına göre Japonya’nın ‘silahlı saldırı’ olarak tanımlanabilecek bir siber saldırıya uğraması halinde ABD’nin Japonya’nın yanında yer alacağını bir kez daha teyit etmiş oluyor. Çin ve Kuzey Kore ile sık sık siber çatışma yaşayan Japonya’nın en büyük endişelerinden birini 2020 yılında ülkede düzenlenecek Olimpiyat Oyunlarının siber saldırıya uğraması oluşturuyor.

Japon Bakan Iyawa da Pompeo’nun açıklamasının caydrıcılık bağlamında çok önemli olduğunun altını çizdi.

Siber diplomasi alanında siber saldırının hangi şartlar altında BM Sözleşmesinde yer alan ‘silahlı saldırı’ kapsamında yer alacağına dair herhangi bir konsensüs bulunmuyor. Uzmanlar siber saldırı sonucunda insan kaybı yaşanıyorsa bu durumda hedef ülkenin uluslararası hukuka göre mütekabiliyet hakkının doğabileceğini ifade ediyor.

Japonya’ya yönelik 2016 yılı içerisinde 130 milyar siber saldırı yapıldığı açıklanmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.