ABDElectionHacking

Facebook yalana habere karşı “savaş odası” kurdu

ABD’de 2016 yılında Donald Trump’ın kazandığı başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanan Rusya’nın araç olarak kullandığı mecralardan biri olduğu iddia edilen Facebook bu kez işini şansa bırakmak istemiyor. Yaklaşan seçimleri güvence altına almak için yeni bir ekip kuran Facebook ana merkezinde bunun için özel bir birim kurdu: “Savaş Odası”

Savaş odasına 300’den fazla şirket elemanı destek verecek. Kurulacak birim ise dezenformasyonu araştırmaya odaklı 20 kişilik bir ekibe ev sahipliği yapacak. Bu ekip, yalan haberleri görüntüleyip ABD, Brezilya ve diğer ülkelerdeki seçimler öncesi seçmenleri etkilemeye gayret eden sahte hesapları silecek.

Facebook’un ‘Seçimler ve Sivil Katılım’ ekibinin başında bulunan Samidh Chakrabarti, “Bunu, masaüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına geçiş yaptığımızdan bu yana şirket çapında gerçekleşen en büyük yeniden yapılanma olarak görüyoruz” dedi.

İLGİLİ HABER>> Facebook’un kendine çeki düzen vermesi 3 yıl sürecek

Facebook açılış öncesi, seçim ekibinin çalışmalarını ve seçimlere müdahaleyi önlemek adına geliştirilen araçlarını anlatmak üzere iki New York Times muhabirine ‘Savaş Odası’nın kapılarını açtı. Şirket açık arayan düşmanlarının eline koz vermeyi önlemek adına gazeteye göstereceği ve anlatacağı ayrıntıların kapsamını sınırlı tuttu.

Facebook’un haber akışı üzerinde çalışan ürün müdürü Greg Marra, çarşamba günü basın mensuplarıyla yaptığı bir konferansta Savaş Odası’nın, saldırıları öngören sistemlerin oluşturulmasının “pro-aktif” bir yolu olduğunu söyledi.

Facebook’a dört yıl önce Google’dan transfer olan Chakrabati  tanıtılan araçlardan birinin sosyal ağda bilgi akışını gerçek zamanlı olarak izlemenize yardımcı olan özel bir yazılım olduğundan bahsetti.

Bu gösterge panoları, platformdaki etkinliklerin nasıl değiştiğini gösteren istatistiklerden oluşan bir dizi satır ve çubuk grafiklerine benziyor. Bu araçlar, çalışanların yüksek tirajlı bir yalan habere ya da belirli bir coğrafi alanda yaratılan otomatik hesaplardaki ani yükselişe odaklanmasını sağlıyor.

Bu panolar ilk olarak aralık ayındaki Alabama senato seçimleri öncesinde test edildi. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, panoların adını zikretmeden yeni bir aracın Facebook’un siyasi müdahaleleri daha hızlı bir şekilde belirlemesine yardımcı olacağını söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: