Facebook, Stamos’tan boşalan koltuğu boş mu bırakacak?

Facebook’un Güvenlik Şefi Alex Stamos, şirket ile yollarını ayırma kararı alırken sosyal medya devinin Stamos’un yerine herhangi birini almayacağı belirtildi.

New York Times’ın dile getirdiği bu iddiayı, ZDNet’e açıklama yapan şirket de teyit etmiş oldu. Bu yılın başlarında Stamos, teknoloji devine güvenlik yaklaşımlarını modernize etme noktasında yardımcı olmuş, analistler, araştırmacılar, mühendislerden oluşan ekibin dâhil olduğu bir güvenlik ekibi oluşturmuştu.

Facebook sözcüsü, “Hizmetlerimizi kullanan insanların yeni tür tehditleri bertaraf etmesi adına güvenliğe büyük yatırım yapıyoruz. Yeni yapı; kullanıcıları güvende tutma, sahte hesapları tespit etme, kullanıcıları yanlış ya da hassas bilgileri yayma noktasında manipüle eden zararlı aktörleri durdurma noktasında yardımcı oluyor” dedi.

İlgili haber>> Facebook’un kendine çeki düzen vermesi 3 yıl sürecek

Değişiklik, Facebook’un seçim müdahaleleri,  dezenformasyon kampanyaları da dahil olmak üzere sosyal medya devinin kötüye kullanımını durdurmaya yönelik mücadele verdiği fırtınalı bir döneme denk geldi.

Karardan bir gün önce Facebook, Amerikan seçimlerini manipüle etmeye yönelik çabaların bir parçası olduğu sonucuna vardığı birçok orijinal olmayan hesabı yasakladığını açıklamıştı. Stamos bu hesaplardan tam olarak kimin sorumlu olduğunu belirlemenin çok zor olduğunu ifade etmişti.

Çarşamba günü yayınlanan bir Facebook postunda, Stamos şöyle yazdı: “İşletme olarak yarattığımız şeyin etkisini hesaba katmaya yönelik kolektif sorumluluğumuza uygun hareket etmek kritik önem taşıyor. Facebook’taki güvenlik ekibi ile ortaklık ve işbirliğinin sürmesini dört gözle bekliyorum.”

Stamos, Facebook’taki son gününün 17 Ağustos olacağını söylerken sonraki süreçte Stanford Üniversitesi’nde ders vereceğini ve araştırma faaliyetlerinde bulunacağını ifade etti.

Facebook COO’su Sherly Sandberg, Facebook’un Stamos ile yeni görevinde işbirliği yapmak için sabırsızlandıklarını ifade etti. Stamos’un güvenlik sorunlarına nasıl yaklaşmaları gerektiği noktasında önemli bir rol oynadığını söyleyen Sandberg, “Ortaklarımızla ilişki kurma noktasında bize destek oldu, böylece karşılaştığımız tehditleri daha iyi karşılayabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Stamos, Yahoo’da kısa bir süreliğine CIO olarak görev yaptıktan sonra Haziran 2015’te Facebook’a katıldı. New York Times gazetesi bu yılın başlarında, Stamos’un Facebook’tan ayrılmayı planladığını yazmıştı.

Ayrılmaya gerekçe olarak Stamos’un Rusya’nın sosyal medya platformu üzerinden seçimlere müdahale ettiği iddiaları konusunda diğer yöneticilerle yaşadığı anlaşmazlık gösterilmişti. ZDNet’e sızdırılan bilgilere göre Stamos geçtiğimiz ekim ayında çalışanlarla yaptığı şirket içi bir toplantıda Facebook’un artan güvenlik tehditlerine karşı yeterince önlem almadığını belirtmiş, şirketin iç güvenlik pratiklerini bir üniversite kampüsününkine benzetmişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: