ABD

Apple tazminat davalarından kurtulamıyor: Avrupa’dan 180 milyon euroluk “telefon yavaşlatma” davası

Eski modellerini yavaşlattığı için tüketici davalarından başını kaldıramayan ve tazminat ödeyen ABD’li teknoloji devi Apple’a, bu kez de Avrupa’da yüklü miktar bir tazminat davası açıldı.

Euroconsumers adlı bir tüketici derneği, kullanıcıları yeni modellere yöneltmek için iPhone’ları bilinçli olarak yavaşlattığı suçlamasıyla  Apple’a 180 milyon euroluk dava açacağını duyurdu.

Dernek, dünkü açıklamasında Belçika ve İspanya’daki dava başvurularının ardından birkaç hafta içinde İtalya ve Portekiz’de de dava açılacağını bildirdi.

Dernek 2014-2020 yılları arasında satılan toplam üç milyon adet iPhone 6, 6 Plus, 6 S ve 6 S Plus’un her biri için 60’ar euro ödeme yapılmasını talep ediyor.

Apple’dan bir ilk: Hacklenebilir iPhone

 

AYRI AYRI AÇILAN DAVALAR ‘KAR TOPU’ ETKİSİ YAPABİLİR

İngiliz Financial Times gazetesinde yayımlanan haberde Euroconsumers yöneticilerinden Els Bruggeman’ın, “ABD’deki tüketicilere gösterilen saygıyı Avrupa’daki tüketiciler de görmek istiyor.” ifadesi yer aldı.

Bruggeman, “Apple telefonları yavaşlatacağını bilmesine rağmen bataryayla ilgili sorunları perdelemek için yazılım güncellemeleri yaptı” diye konuştu.

Apple 2017’de eski iPhone’ların bataryalarının aniden bitmesini engellemek için yapılan güncellemelerin cihazları yavaşlattığını kabul etmişti. Şirket geçtiğimiz mart ayında ise ABD’de açılan bir davada davacılarla uzlaşmaya gitmiş ve 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Firma geçen ay da benzer bir davada 113 milyon dolar tazminat ödemişti.

Apple’dan yeni davalarla ilgili olarak yapılan açıklamada ise “Müşterilerimizi yeni modellere teşvik için asla herhangi bir Apple ürününün ömrünü kısaltmayız ya da kullanıcı deneyimini zayıflatmayız.” denildi.

Belçika’daki davacıları temsil eden avukatlardan Bart Volders, Avrupa’da ABD’dekine benzer tüm kıtayı kapsayan bir toplu dava sistemi olmadığını, fakat ayrı davaların “kartopu etkisi” yapabileceğini söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu