ABD

Amerika’nın seçim sistemini hacklemek çocuk oyuncağıymış!

Dünyanın en büyük hack organizasyonu olan DEFCON sırasındaki bir etkinlikte, 11 yaşındaki bir çocuğun, Florida eyaletinin seçimlerde sonuçları toplamak için kullandığı web sitesini 10 dakikadan kısa bir süre içerisinde hack’lemeyi başardığı ortaya çıktı.

Binlerce kişi her yıl DEFCON 26 organizasyonuna katılım sağlamakta. Bu yıl bir grup çocuk da etkinliklerde yer alırken ABD’nin seçim sistemi ile ilişkili 13 sahte web sitesine saldırı tatbikatı gerçekleştirdi.

Emmett Brewer isimli bir çocuk da Florida eyaletinin seçimler için kullanmış olduğu web sitesine müdahale etmeyi başardı. Emmett yaşları 8 ila 16 arasında değişen 50 çocuk katılımcıdan biriydi. Söz konusu etkinlik kapsamında çocuklara parti isimleri, aday isimleri ve oy oranlarını değiştirmek gibi hedefler koyulmuştu.

İlgili haber>> ABD ordusundan çocuklara hacklemeye giriş dersi

“r00tz Asylum” isimli kâr amacı gütmeyen ve gençlere nasıl ‘hacker olunacağını’ öğreten kuruluşun kurucularından ve DEFCON 26 organizasyonunun destekçilerinden olan Nico Sell, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun ise aynı web sitesinde ‘oy oranlarını 15 dakika gibi bir sürede değiştirebildiğini’ ifade etti.

Bay Sell, 30 kadar çocuğun bir dizi web sitesinde yarım saatten kısa sürede değişikliklerde bulunabildiklerini açıkladı. Sell üzerine saldırıların gerçekleştirildiği sahte web sitelerinin asıllarına son derece benzer olduğunu ve her önüne gelenin ele geçiremeyeceği yapıda olduklarını ifade ederek, “Aynı siteleri yetişkin katılımcılarımız 5 dakikadan kısa sürede ele geçirebilmekteler,” dedi.

Kaynak: Duvar

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: