ABD

ABD’de siber tehdit analizi için yeni kurum

lisa

Reuters’in haberine göre, üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi, siber tehditlere karşı mücadelede analizleri koordine edecek yeni bir istihbarat biriminin kurulduğunu duyurdu. Bu birim, ABD’nin terörizmle mücadelede kullandığı benzer kurumlar model alınarak oluşturuldu.

Obama’nın anayurt güvenliği ve terörizmle mücadele danışmanı Lisa Monaca, bu yeni kurumun siber tehditler ve siber saldırılar konusunda bilgi ve tecrübe biriktirerek bunları analiz edeceğini açıkladı. Geçtiğimiz aylarda Sony’ye düzenlenen ve “oyunun kurallarını değiştirdiği” belirtilen saldırının yankıları sürerken, ABD, siber güvenlik harcamalarını ve çalışmalarını artırma yoluna gitmişti. Lisa Monaco, Washington’daki düşünce kuruluşu Wilson Center’a yaptığı konuşmasında, “halihazırda hiçbir devlet kurumunun tek başına siber tehdit değerlendirmelerini düzenlemekten sorumlu olmadığını” belirtti. Monaco’ya göre, yeni kurulan Siber Tehdit İstihbarat Entegrasyon Merkezi (Cyber Threat Intelligence Integration Center) bu boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Danışman Monaco, ayrıca siber tehditlerle mücadelede devlet ve özel sektör arasında bilgi paylaşımının önemini yineledi. Bu konuda daha önce sürdürülen çalışmaların mali sorumluluk ve ticari mahremiyet gibi sebeplerle akamete uğraması nedeniyle, bu tür bilgi paylaşımı çalışmalarına sıcak bakılmamaktaydı. Fakat Obama’nın önerisi, şirketlere mahremiyetlerini koruma taahhüdü veriyor, ve aynı zamanda kişisel verilerin silinmesini de şart koşuyor. Yeni öneriler, bu şekilde, özel sektörle devlet arasında güvene dayanan bir dengeyi başarmayı amaçlıyor.

Sony saldırısının ardından, Başkan Obama, siber güvenliği 2015 gündeminin en yukarısına taşımıştı. Konunun önemine her fırsatta dikkat çekmeye çalışan ABD başkanı, cuma günü Stanford Üniversitesinde endüstri ve devlet yetkilileriyle bir “siber zirve” düzenleyecek.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu