ABDÇinUluslararası İlişkiler

Sony’nin hacklenme hikayesi  : Saçma bir komedi siber terörü nasıl tetikledi?

Kuzey Kore’nin Sony Pictures’i eleştirel komedi filmi yapımından dolayı suçlamasından altı hafta sonra ilginç bir tablo ortaya çıktı. Aslında komik bir eğlence hikayesi tam bir siber terör krizine dönüştü.

 

Başlıca sinema zincirleri Kuzey Kore yönetimini kızdıran Interview filminin prömiyerini  yapmaktan vazgeçmesi, yapımcıyı filmin gösterimini iptal etmeye zorladı. İki başrol oyuncusunun (Seth Rogen ve James Franco) Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a suikast düzenlemek üzere bir göreve gönderilmesini konu alan komedi uluslararası bir krize sebep oldu. Ayrıca hackerlar sinema severleri 11 Eylül tarzı bir saldırıyla tehdit etmeye başladı.

 

Tüm bu karmaşık olaylar zincirini MicroScope okuyucları için derledik:

 

22-24 Kasım

 

Tıpkı bir Hollwood filmi sayfasındaki gibi Sony çalışanlarının ekranlarında kurukafalar  belirdi. İlerleyen günlerde Sony’nin dahili ağları karmaşık bir saldırıyla bozuldu. Sony çalışanlarına gelen mesajda: “Biz sizi uyardık. Bu sadece başlangıç. Taleplerimiz karşılanana kadar devam edeceğiz. Gizli ve çok gizli dosyalarınızı içeren tüm internet bilgilerinizi ele geçirdik. Eğer bize itaat etmezseniz aşağıda gösterilen bilgileri tüm dünyaya yayacağız.” Yazılıydı.

 

Bu olayı takip eden günlerde kendilerini “Barışın Koruyucuları” (BK) olarak tanımlayan grup saldırının sorumluluğunu üstlendi. BK, 100 TB’tan fazla olan gizli Sony verilerinin çalındığı iddia etti.

 

Kuzey Kore’nin gösterime girecek Interview’e misilleme yapmak için saldırıların arkasında olabileceği iddialarının gündeme gelmesiyle spekülasyonlar arttı.  Kuzey Kore temsilcisi bu iddiayı reddetti fakat saldırıları “doğru bir iş” olarak tanımlayarak hackerları tebrik etti.

 

27-29 Kasım 

 

Sony Pictures’in en az beş yeni filmi resmi olarak gösterime girmeden dosya paylaşım sitelerinde yayıldı. Annie, Mr Turner, Still Alice,  To Write Love on Her Arms and Fury adlı filmler  yüz milyonlarca kişi tarafından illegal yolla indirildi. Böylece Hollywood film stüdyoları milyon dolarlık zarara uğradı.

 

Aralarında 17 yöneticinin de bulunduğu 6000 ‘den fazla işçinin maaşları tüm dünyadaki medya kuruluşları tarafından basına sızdırıldı ve yayınlandı.

Gittikçe kötüleşen duruma rağmen filmin yıldızları Seth Rogan ve James Franco hackerlar ile alay etmeye devam etti. Sony FBI’nın siber saldırıyı araştırmasını ve çalınan verileri yayınlayan medya organlarıyla irtibat kurmasını talep etti.

 

1-11 Aralık

 

Üst düzey yöneticiler arasında geçen konuşmalar sızdı, Sony’nin itibarını daha da azaldı. Sony Pictures Entertainment eş başkanı Amy Pascal ve yapımcı Scott Rudin arasında geçen e-mail görüşmesinde ikili yaklaşmakta olan bağış toplama etkinliği hakkında Başkan Barack Obama’ya ne sorabilecekleri üzerine konuştular.

 

Pascal, Quentin Tarantino’nun kölelik hakkındaki filmine işaret ederek Rudin’e “Ona Django’dan hoşlanıp hoşlanmadığını sormalı mıyım?” der. Rudin de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki köle ticareti ile ilgili bir filmi hatırlatarak  “12 yıl” diye cevap verir. Sohbet Hollwood yıldızlarından Angelina Jolie, Leonardo  Di Caprio ve Adam Sandler için utanç verici sonuçları olacak açıklamaların sızmasıyla devam ediyor.

 

Barış Elçileri, Sony çalışanlarına bir mail yollar. Sony çalışanlarından mail dilekçesini imzalamalarını ister. Eğer bu dilekçeye uymazlarsa onları ailelerine zarar vermekle tehdit ederler. Mailin tamamı şu şekilde:

 

Ben sizi üzen Barış Elçileri’nin başkanıyım.

 

Dünya çapında bir organizasyon olan Sony Pictures’i ortadan kaldırmak bizim ekibimiz  için oldukça küçük bir iş. Ve bizim şimdiye kadar yaptıklarımız gelecekte yapmayı planladıklarımızın yalnızca küçük bir kısmı. Eğer bu krizin bir süre sonra biteceğini düşünürseniz bu sizin hatanız olur. Bütün umudunuz bitecek ve Sony Pictures çökecek. Bu durum sadece Sony Pictures’ın hatası. Sonuç ne olursa olsun sorumlusu Sony Pictures’tir. Sony Pictures başlangıçtan beri kimse için iyi olan bir şeye tutunmadı. Şimdi ondan bizi uçurmasını beklemek aptalca. Sony Pictures yalnızca işe yaramaz bir çaba sergiler. Sizin yanınızda olan bizim tarafımızdır.

 

Dünyanın birçok yerinde hayal gücünün ötesinde şeyler olacak. Böyle zamanlarda bizim adamlarımız gereken yerlerde harekete geçecekler. Eğer size bir zarar gelmesini istemiyorsanız lütfen şirketin yanlışlarına itiraz etmek için imzalayın. Eğer yapmazsanız yalnızca siz değil aileniz de tehlikede olacak.

 

Kimse bizi durduramaz.  Fakat bizi durdurmak için tek yol isteklerimizi yerine getirmek. Eğer bizi durdurmak istiyorsanız şirketinizin akıllıca davranmasını sağlayın. 

 

15 Aralık

 

Barış elçileri daha büyük miktarda verinin sızdırılacağı tehdidiyle bir “Noel hediyesi” hazırladıklarını belirttiler.

 

“Bu hediye size şüphesiz daha büyük bir zevk verecek ve Sony Pictures’ı da en kötü duruma getirecek.” diyen hackerlar eğer çalışanlar isterlerse onların bilgilerini ortadan kaldırabileceklerini ekledi.

 

16-18 Aralık

 

Hackerlar 9/11 saldırısını hatırlatarak sinemaseverleri uyardılar. Filmi gösteren sinemalardan uzak durmalarını belirtiler. Açıklamanın tamamı şöyle:

 

Uyarı:

Birçok yerde ve zamanda size Interview’ın prömiyerinin de dahil olmak üzere gösterime girdiği yerlerde teörde eğlence arayanların nasıl acı bir kadere mahkum edeceğini göstereceğiz.

 

Yakında Sony Pictures Entertainment’in yaptığı filmin ne kadar berbat olduğunu bütün dünya görecek.

 

Dünya korkuyla dolacak.

 

11 Eylül 2001’i hatırlayın.

 

19 Aralık

FBI resmi açıklamayla saldırının arkasında Kuzey Kore olduğunu bildirdi.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu