“USOM’da 16 milyon IP anlık olarak taranıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta resmi açılışı yapılan BTK bünyesindeki USOM’da, 16 milyon IP’nin siber saldırı ve zafiyetlere karşı anlık olarak tarandığı bildirildi.

AA muhabirinin BTK’den edindiği bilgiye göre, USOM’da zararlı yazılımlar analiz edilerek Türkiye’deki aktivitelerinin önüne geçiliyor. Son yıllarda hızla artan ‘oltalama saldırıları’nda kullanılan sahte siteler de burada belirlenerek engelleniyor.

Erdoğan 2014’de kurulan USOM’un resmi açılışında dünyada hararetle tartışılan 5G konusunda yerli altyapının önemine dikkat çekmişti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 5G için yerli altyapı şartı

MİLLİ MONİTÖR MERKEZİ HABERLEŞME GÜVENLİĞİ İÇİN DEVREDE

Türkiye’nin hava sahasında temiz ve güvenli frekans spektrumunun tesisi için kurulan Milli Monitör Merkezi’nde ise kritik sistemlerin haberleşme kanallarının bozucu etkilerden uzak tutulması için çalışmalar yapılıyor.

Spektrumun denetlenmesi ve hava sahasında güçlü ve sağlıklı haberleşme altyapısının idamesi için üstün yeteneklerle donatılan merkez, tamamen yerli ve milli imkanlarla BTK ve Aselsan iş birliğiyle geliştirildi.

Merkezde, askeri ve sivil telsizlerin haberleşme kanallarını karıştıran zararlı yayınlar ihbara gerek kalmadan tespit edilebiliyor. Uçaklar, insansız hava araçları, GPS konumlayıcılar, dronelar, navigasyon sistemleri ve uydular gibi frekans spektrumunu yoğun şekilde kullanan her türlü sistemin kesintisiz çalışması için merkezde yapılan çalışmalar önem taşıyor.

Milli Monitör Merkezi’nde ayrıca, ülkedeki elektromanyetik alan maruzluğunun insan ve çevre sağlığını etkilememesi için sahada yapılan ölçümler merkezi olarak denetlenecek. Türk mühendislerinin yoğun Ar-Ge çalışmasının ürünü olarak tasarlanan sistem, ileri seviye yazılım ve donanım teknolojilerinden oluşuyor.

Türkiye’nin internet altyapısına yönelik siber tehditlerin savuşturulduğu USOM’da 150 kişilik uzman ekip, 7 gün 24 saat görev yapıyor. Resmi, özel kurum ve kuruluşlarda yer alan siber olaylara müdahale ekipleri ile koordineli çalışılan merkezde, ülke genelindeki internet altyapısına yönelik siber saldırılar bertaraf ediliyor.

BTK’nin yeni başkanı belli oldu: Ömer Abdullah Karagözoğlu

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.