ABD, Equifax saldırısı için Çinli 4 subayı suçladı

ABD Adalet Bakanlığı, özel kredi kuruluşu Equifax’a yönelik 2017’de meydana gelen siber saldırıdan sorumlu tuttuğu Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na mensup dört kişi hakkında suç duyurusunda bulunarak dava açtı. Saldırı sonucu, 147 milyondan fazla Amerikalının, adresleri dahil tüm kişisel bilgileri bilgisayar korsanlarının eline geçmişti.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Pazartesi günü yapılan açıklamada, Equifax’a yönelik siber saldırıyı düzenledikleri gerekçesiyle Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na mensup dört kişi hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Çinli subaylarla ilgili dava kararının açıklayan ABD Adalet Bakanı William Barr olayın “tarihin en büyük siber saldırından biri” olduğunu söyledi. Dört subayın, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun 54. Araştırma Enstitüsü’nde görevli oldukları iddia edildi. Subayların haftalar boyunca Equifax’ın güvenlik sistemine sızdıkları öne sürüldü. Siber saldırıların 20’ye yakın ülkedeki 34 farklı servis sağlayıcısından düzenlendiği belirtiliyor. Çin’den de henüz suçlamalarla ilgili bir açıklama yapılmadı.

ABD Adalet Bakanlığı daha önce de Çin dışında, İran, Rusya Suriye ve Kuzey Kore’nin düzenlediği siber saldırılar ile ilgili iddianame hazırlayarak suç duyurusunda bulunmuştu.

ABD seçimlerinin hacklenmesi iddianamesi ortaya çıktı: Ruslar hedef tahtasında

NE OLMUŞTU?

Equifax’a yönelik 2017’de ortaya çıkan siber saldırı, yaklaşık 150 milyon Amerikalıyı etkilemişti. Veri hırsızları, sistemde kayıtlı olanların sosyal güvenlik numaralarını da ele geçirmişlerdi. ABD’de, bu numaralar genellikle cep telefonu sözleşmeleri veya kredi sorgulamaları gibi işlemlerde kullanılıyor. Adalet Bakanlığı, bilgisayar korsanlarının sosyal güvenlik numaraları üzerinden en az 10 milyon kişinin isim, doğum tarihi ve adresleri ile ehliyet numaralarına erişebildiklerini vurguladı. ABD güvenlik makamları, hükümet yetkililerine ilişkin bilgilerin tutulduğu resmi daire ile Marriott oteller zinciri ve sigorta şirketi Anthem’e yönelik saldırıların da aralarında olduğu büyük çaplı veri hırsızlıklarının arkasında da Çinli korsanların bulunduğundan şüpheleniyor. Bilişim teknolojisi uzmanları, siber saldırılarla ele geçirilen bilgilerden Çinli istihbarat örgütlerinin önemli ölçüde yararlanabileceklerine dikkat çekti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Tarihin 2. en büyük veri ihlalini öğrenen Equifax yöneticileri hüngür hüngür ağlamış

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.