Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 5G için yerli altyapı şartı

2014 yılında kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM – TR CERT) dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı.

Erdoğan BTK’da yaptığı konuşmada Türkiye’nin 5G politikasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, 2016 yılında 4,5G ihalesini yaparken kademeli olarak yüzde 30, yüzde 40 ve yüzde 45 yerlilik şartı getirdiklerini anımsattı ve bu oranın bugün yüzde 23’de kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti:

“Önümüzde 5G süreci var. Kritik bir alan olan mobil teknolojide, 5G’de daha yüksek yerlilik oranlarına ulaşmak mecburiyetindeyiz. Endüstride hızlı bir dönüşümü beraberinde getirecek 5G akıllı şehirler, akıllı ulaştırma sistemleri, akıllı hastaneler gibi nice alanın temel altyapısını oluşturacaktır. Bunun için 5G’nin etkileyeceği tüm sektörlerle ilgili kapsamlı bir çalışmayı da hızla yürütüp geleceğin teknolojisine bir an önce hazır hale gelmeliyiz. 5G konusunda geciktiğimiz her günün ülkemize yıllara sari maliyetinin olacağını aklımızdan çıkarmayalım. Yerli 5G teknolojisi altyapısını kurmadan 5G’ye geçemeyiz. Bunun için tüm kurumlarımızın ve firmalarımızın hızlı etkin ve kararlı bir şekilde hareket etmesi şarttır.”

5G teknolojilerinde liderliği yapan Çinli Huawei şirketi birçok ülkede 5G ihalesinde yer almaya hak kazandı. Geçtiğimiz haftalarda İngiltere, 5G altyapısının bir kısmını ‘güvenlik endişelerine rağmen’ Huawei’yi de kapsayacak şekilde dizayn edeceklerini açıkladı. ABD’nin kara listesinde bulunan ve bu ülkede 5G ihalesine girmesi yasaklanan Huawei’ye İngiltere gibi bir Amerikan müttefikinden yeşil ışık gelmesi, Londra- Washington hattının gerilmesine neden oldu.

ABD’ye en yakın müttefikinden Huawei darbesi: İngiltere’den Huawei’ye yeşil ışık

İşte Türkiye’nin siber güvenlik karargahı:

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Tags: , ,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.