ÇinUluslararası İlişkiler

İngiltere Çin ile siber ilişkileri geliştirme peşinde

ABD’nin siber espiyonaj nedeniyle Çin ile gerginlik yaşadığı bir dönemde, İngiltere’nin Pekin yönetimiyle siber güvenlik konusunda ilişkileri geliştirmek için çalıştığı öğrenildi. The Guardian’ın haberine göre, İngiliz ve Çinli kolluk kuvveti yetkilileri arasında bu amaçla geçtiğimiz altı ay içerisinde iki gizli toplantı yapıldı. İki ülke arasında siber suçlara karşı 7/24 iletişim noktası kurulması kararlaştırıldı.

İngiltere’nin Çin’den kaynaklanan siber espiyonaj tehdidi altında olduğunu belirten uzmanlar, Çin’e karşı ABD gibi sert adımlar atılması gerektiğini belirtirken, Çin ile işbirliğine gidilmesini eleştirdi.

2014 Şubat ayında yapılan ilk toplantıda İngiliz delegasyonu arasında emniyet görevlilerinin yanı sıra siber güvenlik uzmanlarının da bulunduğu belirtildi. İşbirliği imkanlarının konuşulduğu toplantının ikincisi ise mayıs ayında Londra’da gerçekleştirildi.

İngiltere’nin ABD ile birçok konuda olduğu gibi siber güvenlik meselelerinde de birlikte çalışmasının ardından, ABD’nin İngiltere-Çin yakınlaşmasına nasıl tepki vereceği merak ediliyor. İngiltere’nin böyle bir açılım yapmasının arkasında İngiltere ve Çin arasında giderek artan ticaret hacmi olduğu düşünülüyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu