Türk Telekom’dan siber saldırı açıklaması: ‘Saldırıyı durdurduk’

Türkiye’nin 27 Ekim 2019 Pazar gününden itibaren yaşadığı siber saldırıyla ilgili ülkenin en büyük internet servis sağlayıcısı Türk Telekom’dan açıklama geldi. Teknoloji Genel Müdür
Yardımcısı Yusuf Kıraç’ın yaptığı yazılı açıklamada böyle bir siber saldırının dünyada pek çok kurum ve devletin dâhi başına gelebilecek bir saldırıya uğradıklarını ve Türk Telekom’un uzmanları tarafından saldırının durdurulduğu belirtildi.
“Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt
dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam
etmektedir. Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler.” ifadelerinin yer aldığı açıklamadan Türk Telekom’un diğer operatör ve servis sağlayıcılar ile saldırı konusunda bir operasyonel bir iş birliğine gitmediği anlaşıldı.

Garanti BBVA’dan ses yok

Siber Bülten’e bilgi veren uzmanlar, siber saldırının hedefinde olan Garanti BBVA Bankası’nın spoof edilmiş IP adresleri ile DDoS saldırısına uğradığını söyledi. TCP 3way handshake istekleri ile TCP oturumu sağlanmaya çalışılırken kaynak adresi manipüle edilmiş paketler hem hedef sunucuya saldırı gerçekleştirilmesini hem de hedef sunucunun da başka bir yere saldırmasının sağlandığı bu tür saldırılarda Garanti sunucularından diğer kurumlara DDoS saldırıları yönlendiriliyor.
Garanti BBVA ise, en son pazar günü attığı Tweet ile açıklama yaparak “Dijital hizmetlerimize yönelik yoğun internet trafiği nedeniyle dijital kanallarımızda erişim sıkıntısı yaşamaktayız. İnternet servis sağlayıcılarımızla beraber sorunu gidermek için çalışıyoruz. Müşterilerimizin yaşadığı mağduriyet için özür dileriz” ifadelerini kullanmıştı.

“Benzer durumlar her zaman olabilir” 

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya şöyle devam edildi:
“Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her
türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır. Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.