Siber Saldırılar

REvil çetesi fidyeyi her geçen gün yükseltiyor: Tek şifre için 70 milyon dolar

REvil çetesi fidyeyi her geçen yükseltiyor: Tek şifre için 70 milyon dolarGeçen hafta son yılların en büyük fidye yazılım saldırılarından birini gerçekleştiren siber tehdit grubu REvil, her geçen gün talep ettiği fidyeyi yük tüm mağdurların kilitlenen dosyalarını açacak bir şifre karşılığında 70 milyon dolar değerinde Bitcoin fidye istedi.

REvil önce ABD teknoloji şirketi Kaseya’yı hedef alan virüsünün 1 milyon sisteme girdiğini iddia ediyor. Bu sayı başka kaynaklardan doğrulanmış değil ve tam olarak kaç sistemin etkilendiği bilinmiyor. 

Etkilenenler arasında İsveç’deki Coop süpermarketlerinin 500 şubesi ve Yeni Zelanda’da 11 okul bulunuyor. İki Hollanda teknoloji şirketi de yerel medyada yer alan haberlere göre saldırıdan etkilendi.

Kaseya kendi müşterileri arasında etkilenenlerin sayısının 40’ın altında olduğunu söylüyor. Fakat Kaseya aynı zamanda başka şirketlere taşeron olarak internet teknolojisi hizmeti veren sunuculara da yazılım verdiği için mağdurların sayısı çok daha yüksek olabilir. 

Ayrıca etkilenen şirketlerin kullandığı bilgisayar sistemleri de ayrı ayrı saldırıya uğramış olabilir. 

Kaseya CEO’su Fred Voccola Associated Press ajansına mağdurların sayısının muhtemelen binlerle ifade edilebileceğini bunlar arasında dişçi muayenehaneleri ya da kütüphaneler gibi küçük kurumların da bulunabileceğini söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: