Gürcistan’da siber saldırı 15 bin siteyi vurdu: Cumhurbaşkanlığı dahil bir çok kurum etkilendi

Türkiye’de başta Garanti BBVA ve Türk Telekom’u etkileyen siber saldırının etkisini henüz atlatmışken, başka bir siber saldırı haberi komşu Gürcistan’dan geldi.
Ülke genelinden etkili olan siber saldırının aralarında cumhurbaşkanlığının, sivil toplum kuruluşlarının, özel şirketlerin ve ulusal TV istasyonunun da bulunduğu 15 binden fazla web sitesinin olumsuz etkilediği açıklandı. Dava dosyalarının ve kişisel verilerin bulunduğu mahkeme web sitelerinin de saldırının hedefinde olduğu kaydedildi.
Ele geçirilen web sitelerinin ana sayfalarına Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili’nin fotoğrafı konularak, ‘Geri döneceğim’ notu eklendi.
2004 – 2013 yılları arasında Gürcistan Cumhurbaşkanlığı yapan Saakashvili daha sonra Gürcistan vatandaşlığından ayrılıp Ukrayna vatandaşlığına geçmiş, Odessa eyaletinde valilik yapmıştı.
Saldırının kaynağı konusunda henüz bir açıklama yapılmazken, BBC’nin haberine göre Gürcüler saldırının arkasında Ruslar olduğunu düşünüyor. Sosyal medyada saldırının Rusların işi olduğuna dair bir çok gönderi olduğuna dikkat çekildi.

Gürcüler ders 2008’den çıkartmamış

2008 yılında Rusya’nın Güney Osetya’yı işgal etmesinin ardından Rus hackerlar Gürcü siteleri hedef almış aralarında Gürcistan Dışişleri Bakanlığı da olmak üzere bir çok kamu kurumu savaş süresi boyunca çalışmamıştı. 11 yıl önce yaşanan geniş çaplı siber saldırıya rağmen, Gürcistan’daki web sitelerinin güvenliklerinin zayıf olması ve saldırılara açık halde bulunduğunu belirten siber güvenlik uzmanlarına göre, Estonya’nın tersine Gürcüler Rus saldırısından ders çıkartmamış.
Estonya, 2007 yılında Rus kaynaklı ciddi bir siber atak ile karşı karşıya kalmış, olay sonrasında atılan adımlar sayesinde ülke siber güvenlik konusunda Avrupa’da ve dünyada önemli bir konuma yükselmişti.
Gürcistan’da yaşanılan siber saldırıdan medya kuruluşları da nasibini aldı. Imedi TV’nin haber müdürü Irakli Chikhladze, Facebook’da yaptığı açıklamada TV istasyonunun sinyal alamadığını ve yayın yapamayacağını duyurdu. Başka bir TV kanalı olan Maestro’nun da bilgisayarlarının siber saldırıdan zarar gördüğü belirtildi.

 Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.