Siber Saldırılar

Fidye yazılım saldırısı bir bebeğin ölümüne yol açtı

Fidye yazılım saldırısı bir bebeğin ölümüne yol açtıABD’nin Alabama şehrinde yaşanan bir olay ‘siber savaş’ tanımıyla ilgili güncel tartışmaları yeni bir boyuta taşıyacağa benziyor. Teiranni Kidd isimli bir kadın yeni doğan bebeğine yeterli bakım sağlanmadığı için öldüğü suçlamasıyla sağlık kurumuna dava açtı. 

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Kidd, The Springhill Medical Center adlı hastanenin uğradığı siber saldırıya gerektiği gibi karşılık veremediği için sağlık hizmetlerinde aksama yaşandığı ve bu yüzden bebeğini kaybettiğini iddia ederek hastaneyi mahkemeye verdi. 

Anne karnında göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanması sonucu bebeğin beyninde hasar oluştuğu ifade edilen iddianamede, hastanenin uğradığı fidye yazılım saldırısı sonrasında kritik servis ve bilgilere erişiminin olmamasının gerekli müdahaleyi yapmayı engellediği belirtildi. 

HASTANEDEN ‘HER ŞEY YOLUNDA’ AÇIKLAMASI

The Springhill Medical Center, bebeğin doğumundan bir gün önce saldırıya uğramış fakat yaptığı açıklamada, hastalarına güvenli bir şekilde hizmet vermeye devam ettiğini belirtmişti. Bebeğin doğduğu 17 temmuz 2019 günü hastanenin maruz kaldığı bir fidye yazılım saldırısı nedeniyle sağlık personeli, elektronik cihazları düzgün çalışmaması nedeniyle doğum sonrasında bebeğin sağlık durumunu gerektiği gibi gözlemleme imkanı bulamamasının ölüme yol açtığı iddia ediliyor. 

Doğumdan sonra farklı hastanelerde yoğun bakım ünitesinde kalan bebek 9 aylıkken hayatını kaybetmişti. Bebeğin annesi doğuma katılan doktorun ve hastanenin kendisine tazminat ödemesini talep ediyor. 

GELİŞME NEDEN ÖNEMLİ?

Bir insanın siber saldırının yol açtığı aksaklıklar nedeniyle ölmesi yerele hukuk ve savaş hukuku açısından olduğu gibi siber savaş kavramını da ilgilendiren tartışmaların önünü açıyor. Fidye yazılım saldırısı düzenleyen siber tehdit aktörleri bugüne kadar, gasp, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlamalarla yargı karşısına çıkarıldı.

Sağlık kurumları gibi kritik altyapılara yönelik siber saldırıların ölümle sonuçlanması durumunda saldırının arkasındaki tehdit aktörlerinin cinayet ve cinayete teşebbüs gibi suçlamalarla yargılanması mümkün olabilir. 

Benzer şekilde uluslararası bir gerilim sırasında benzer bir saldırının sivil ölümüyle sonuçlanması durumunda devletler arası siber gerilimin, devletler arası bir savaşa dönüşme potansiyeline de sahip olabileceği değerlendirmesi yapılıyor. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: