Belçika ve Europol’den IŞİD’e karşı ortak siber operasyon

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği Barış Pınarı Harekatı sonrasında PYD’nin elinde bulunan IŞİD’lilerin akıbeti netlik kazanmazken, Avrupa vatandaşı IŞİD üyelerinin kendi ülkelerine dönmesinden endişe eden devletler IŞİD’e karşı farklı siber alanda da farklı önlemler geliştirmeye başladı.

IŞİD’e Avrupa’da insan kaynağı ve finansman sağlanması ve ve örgütün fikirlerinin yayılmasında önemli bir etkiye sahip olan web siteleri Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ile Belçika Federal Savcılığı tarafından ortaklaşa düzenlenen siber saldırı sonucu çökertildi.

Belçika Polisi’nin soruşturması kapsamında IŞİD’in aralarında Türkçe’nin de olduğu farklı dillerde yayın yapan medya organı Amaq’a yönelik operasyon kararı alındı. Operasyon için Lahey merkezli Europol’ün desteği istendi. Operasyon hafta sonu boyunca devam etti ve Pazartesi sabahaı sona erdi. Belçika Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada operasyon ile birlikte 26 binden fazla internet hesabı, bağlantı ve kanalın çevrim dışı hale getirildiği ifade edildi.

2018’deki başarısızlık ders oldu

Saldırı ile ilgili teknik ayrıntının paylaşılmadığı açıklamada Amaq’ın ciddi zarar gördüğü ve örgütün yayın organını eski haline getirebilmesinin kolay olmayacağını belirtildi. Operasyonun amacının web sitelerinin tekrar ayağa kaldırılmayacak şekilde çökertilmesine odaklandığı yorumları yapılıyor. Bunun nedeni olarak uzmanlar, Belçika’nın geçen sene de IŞİD’in yayın organını çökertmeye kalkıştığını fakat kısa süre sonra Amaq’ın yeniden ayağa kaldırılması olduğu değerlendirmesini yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda Amerikan Siber Komutanlığı da IŞİD’in medya operasyonlarını hedef alan uzun soluklu bir saldırı düzenlediğini açıklamıştı:

ABD’nin IŞİD’i hackediği operasyon: Teknolojiyle Psikolojik Harbin birleşimi: Glowing Symphony

Belçika polisinin 2018’deki kısmi başarısızlık sonrasında bu operasyon üzerinde daha fazla çalıştığı ve Europol gibi bir partner ile birlikte bu işi ince eleyip sık dokuduğu yorumları yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda siber suçlularla mücadelede önemli mesafe kat eden Europol gerek özel şirketlerle gerekse yerel kolluk kuvvetleri ile iş birliği yapıyor. Kurumun iş birliği yaptığı hükümetler arasında Romanya’da bulunuyor.

Bitdefender, Europol ve Romanya polisi fidye yazılımı için güçlerini birleştirdi

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.