Avrupa Merkez Bankası siber saldırı sonrasında bir sitesini kapatmak zorunda kaldı

Avrupa Merkez Bankası’nın “Bankalar için Engtegre Raporlama Rehberi” (BIRD) adlı web sitesi siber saldırganların hedefi oldu. Siteye sızan saldırganlar sisteme malware bulaştırdıktan sonra BIRD haftalık bültenine abone olan 481 kişinin bilgilerini çaldı.

Son 5 yıl içerisinde ikinci kez hacklenen AMB’nin yeterli güvenlik önlemleri alıp almadığına dair tartışmalar başladı. Avrupa’nın ve dünyanın en önemli finansal kuruluşlarından birinin dijital varlığına yönelik saldırıların bu kadar kolay olmaması gerektiği uzmanlar tarafından dile getirildi.

Bankadan yapılan açıklamada, saldırganın piyasalara ilişkin hassas bilgilere ulaşamadığı vurgulandı. Web sitesine aylar önce izinsiz erişim sağlandığı periyodik bakım sırasında fark edildi.

İLGİLİ HABER: Zararlı mobil bankacılık yazılımlarının sayısı iki katına çıktı

İnternet sitesi kullanıcılarının isimlerinin, e-mail adreslerinin ve pozisyonlarına ilişkin bilgilerin ele geçirilmiş olabileceği ifade edilen açıklamada, kullanıcıların şifrelerinin güvende olduğu vurgulandı.

Açıklamada, ECB’ye bağlı olan ve bankaların raporlamalarına destek vermek için kurulan internet sitesinin bir süreliğine erişime kapalı tutulmasına karar verildiği ifade edildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.