ABDDijital GüvenlikSiber Güvenlik

Türk hackerlar Joe Biden’ın kampanya sitesini hackledi

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın başkanlık kampanyası için oluşturulan ‘Joe için oy at’ başlıklı internet sitesi ‘RootAyyildiz’ adlı bir Türk hacker grubu tarafından ele geçirildi.

Kanıtlara ve sitenin arşivlenmiş bellek kopyalarına bakıldığında sitenin güvenliğinin kırılması ve hacklenmesi 24 saatten fazla sürdüğü düşünülüyor.

GOOGLE MESAJLARIN KOPYASINI TUTMAYA DEVAM ETTİ

Internet Archive’in sayısal zaman kapsülü Wayback Machine’e göre ‘vote.joebiden.com’ sitesi, ABD 2020 Başkanlık Seçimleri’nden günler sonra siteye giriş yapanları ‘iwillvote.com’ adlı internet sitesine yönlendiriyordu. Ancak bu hafta ‘vote.joebiden.com’ sitesi hacklendi ve saldırganlar tarafından Türkçe mesajlar yayımlandı.

‘vote.joebiden.com sitesi şu anlık kapatılmış olsa bile BleepingComputer internet sitesinin gözlemlerine göre Google, saldırganlar tarafından sitede yayımlanan Türkçe mesajların bir kopyasını önbellekte tutmaya devam ediyor.

 

“RootAyyildiz” GRUBU SALDIRIYI ÜSLENDİ 

Halihazırda “RootAyyildiz” saldırıyı yapan grup olarak yapılan eylemin sorumluluğunu aldı. RootAyyildiz, her ne kadar ‘grup’ olduğunu reddetse de yayımlanan mesajda “MarbeyliWerom”, “b4rbarøssa”, “oneshot”, “Turkish And Muslim Defacer” gibi isimlerin olması ve yayımladıkları mesajda kullanılan çoğul ifadeler gibi örnekler grup olduklarına dair işaretleri artırdı.

Karantinada canı sıkılanlar, hackerlığa merak saldı: Pandemi siber suçlara eğilimi artırdı

YAYIMLANAN MESAJLARDA TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ PARTİLERE GÖNDERME YAPILDI

RootAyyildiz ekibi yayımladıkları mesajlarda, Türkiye’deki, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti (İP) gibi siyasi partilere yönelik ‘uyarılarda’ bulundu.

RootAyyildiz, “Buradan chp hdp iyi parti gibi abd destekli siyasi partileri uyarıyorum ellerinizi devletimin milletimin üzerinden çekmezseniz kabusunuz oluruz, en özel konuşmalarınızı deşifre edip sizleri sokakta gezdirmeyi iyi biliriz, kendinize çeki düzen verin.” cümlelerini kullandı.

DİKKAT ÇEKEN II. ABDÜLHAMİD VE 15 TEMMUZ MESAJI

Yayımlanan mesajda ayrıca Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahı II. Abdülhamid’in fotoğrafıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı yer aldı.

Ayrıca 15 Temmuz darbesine gönderme yapılan bir mesaj da yer aldı.

Yayımlanan mesajda “Biz; 15 Temmuz gecesi çıplak ellerle tankları durduranlarız. O gece ölümü öldürenleriz. 15 asırdır Okçular Tepesi’ni bekliyoruz! Gölgesi asla üstümüzden şaşmasın ki biz o altın bayrağın koruyucularıyız.” ifadeleri kullanıldı.

BAŞKANLIK KAMPANYALARININ SAVUNMASIZ OLDUĞU İLK ÖRNEK DEĞİL

BleepingComputer, hackerlar tarafından yazı yazıldığı sırada vote.joebiden.com’un etki alanının artık erişilebilir olmadığını gözlemledi.

Sitenin hacklenmesine hangi güvenlik açığının yol açtığı bilinmemekle birlikte bu, Başkanlık kampanyalarının internet hizmetlerinin savunmasız olduğu ilk örnek değil.

Bu ayın başlarında, insanların “reddedilen oyları” bildirmesi için Trump kampanyası tarafından aceleyle kurulan bir internet sitesi de seçmen verilerini sızdırıyordu ve bildirildiğine göre bir atak taktiği olan SQL Injection’a karşı savunmasızdı.

Ayrıca hem Trump hem de Biden kampanyaları tarafından tasarlanan ABD Başkanlık uygulamalarının güvenlik kusurlarıyla dolu olduğu herkes tarafından biliniyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu