Türkiye

Mobil zararlı yazılım saldırılarında Türkiye zirveyi paylaştı

Mobil zararlı yazılım saldırılarında Türkiye zirveyi paylaştıMobil cihazlara yönelik zararlı yazılım saldırılarında en çok Türkiye ve İspanya’daki kullanıcıların hedef alındığı ortaya çıktı.

ThreatFabric siber tehdit istihbaratı firmasının son raporuna göre, Android cihazlarına yönelik başta bankacılık truva atı saldırılarında son aylarda büyük artış yaşandı.

En çok saldırıya Türkiye ve İspanya’nın uğradığı tespit edilirken, hedef ülkeler arasında Polonya, Avustralya, ABD, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Portekiz yer alıyor.

Raporda 2022 yılın ilk 5 ayında özellikle cihaz üzerinden düzenlenen ve kolay fark edilmeyen saldırıların yüzde 40 oranın arttığı belirtildi.

Saldırılarda en sık görülen zararlı bankacılık yazılımları arasında Hydra, FluBot , Cerberus, Octo ve ERMAC bulunuyor.

Türkiye bölgesinde en çok zararlı yazılım saldırısına uğrayan ülke oldu

Android işletim sisteminde geliştirilen yeni güvenlik önlemleri, zararlı yazılımların yüklenmesi önemli ölçüde zorlaştırıyordu. Ancak ThreatFabric’e göre, bazı ayarları değiştirerek güvenlik önlemlerinin aşılabiliyor. Bu yüzden söz konusu zararlı yazılımlara karşı daha sıkı önlemlerin alınması gerekiyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu