Zararlı Yazılım

Türkiye bölgesinde en çok zararlı yazılım saldırısına uğrayan ülke oldu

Türkiye bölgesinde en çok zararlı yazılım saldırısına uğrayan ülke olduTürkiye, altı ayda 44 milyon zararlı yazılım saldırısıyla bölgesinde ilk sırada yer aldı.

Siber güvenlik firması Kaspersky’nin araştırması, kötü amaçlı yazılımların Türkiye genelinde yaygın olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre 2021’in ilk 6 ayında Türkiye’ye yönelik 44 milyon saldırı gerçekleştirken, 2020’nin ilk yarısındaki %4’lük bir düşüşe rağmen diğer bölge ülkelerine kıyasla Türkiye’nin kötü amaçlı yazılım saldırıları sayısında ilk sırada yer aldığını vurguladı.

Uzaktan çalışan ve kurumsal ağlara kişisel cihazlarından erişen bu kadar çok insanın olduğu bir ortamda, şirketlerin hızla genişleyen saldırılarla mücadele etmesi gerekiyor. Yeterli korumaya sahip olmayan cihazlarda bir kez güvenlik ihlal edildiğinde ve bir çalışan ağa giriş yaptığında, bilgisayar korsanları potansiyel olarak hassas verilere erişebilir ve kuruluşun işleyişini sekteye uğratabilir.

ZARARLI YAZILIMLARDAN KORUNMAK İÇİN 5 YÖNTEM

Güvenlik uzmanları kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için dikkate alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

• İnternete bağlanan her cihaza anti-virüs yazılımı yükleyin.

• Yalnızca güvenilir sitelerden uygulama indirin. O zaman bile her zaman uygulama izinlerini kontrol edin ve bazı izinler mantıklı gelmiyorsa programı kurmayın.

• Özellikle şüpheli spam e-postalarından, mesajlarından veya şüpheli görünen web sitelerinden gelen doğrulanmamış bağlantılara tıklamayın.

• İşletim sistemlerini ve uygulamaları her zaman en son yamalarla güncel tutun.

• Bilgisayar korsanları korumasız cihazları hedefleyebileceğinden kafelerde, restoranlarda ve diğer yerlerde ücretsiz Wi-Fi kullanırken tedbirli olun.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu