Makale & Analiz

UFO seven hacker: Gary McKinnon

Tüm zamanların en büyük askeri hacking eylemini gerçekleştirerek haklı bir üne kavuşan Gary McKinnon, nam-ı diğer Solo, Amerikan ordusunun başına gelmiş en büyük siber belalardan biri olarak anılıyor. 11 Eylül saldırılarından kısa bir süre sonra ABD’nin kritik askeri savunma sistemlerine yaptığı saldırılar sebebiyle başı belaya giren efsane hacker, sıradışı hayat hikayesi ile Pink Floyd şarkılarına konu olmayı başarıyor.

1966 yılında Glasgow’da dünyaya gelen İskoç hackerda, kısa bir süre sonra Asperger sendromu baş gösterdiği anlaşılır. Otizme benzeyen ve bulunduğu kişilere oldukça kısıtlı sosyal kabiliyetlere karşı ortalamanın çok üzerinde zihinsel beceri kabiliyeti veren bu sendrom, McKinnon’ın daha çok küçük yaşta hızla gelişen bilgisayar becerilerine sahip olmasına yardımcı olur. İlk bilgisayarına 14 yaşında sahip olan efsane hacker, aynı yıl içerisinde bilgisayar programları yazmaya başlar. 17 yaşındayken okuldan ayrılıp kuaför olarak çalışmaya başlayan McKinnon, arkadaşlarının da teşvikiyle, 1990’ların başında bir bilgisayar kursunu tamamlayarak bu alanda bireysel çalışmalar yapmaya devam eder.

Efsane hackerın 1990’ların sonuna doğru hacking kabiliyetlerini yakından ilgi duyduğu bir konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için kullanmaya karar vermesi, hikayesinin çok ilginç bir hale gelmesine yol açacaktır. Zira McKinnon’ın ilgi duyduğu konu UFO’lardır. İzlediği filmlerin ve okuduğu kitapların etkisiyle Amerikan hükümetinin UFO’larla ilgili kritik bilgileri gizlediğine inanan McKinnon, bu bilgilere ulaşmayı kafasına koymuştur. Yıllar sonra BBC’ye verdiği bir röportajda, “Derdim uçan daireleri ve içlerindeki küçük yeşil adamları keşfetmek değil. İnsanların haberi olmadan etrafta uçan uzay araçları olduğuna inanıyorum,” diyordu. ABD’nin ele geçirdiği uzay araçlarında yer çekimine karşı gelebilen bir tahrik sistemi bulduğunu, fakat bunu gizli tuttuğunu iddia eden McKinnon, bahsi geçen gizli bilgileri halkın bilgisine sunarak insani bir misyonu yerine getireceğine inanıyordu. Hastalığının da etkisiyle UFO merakı kısa sürede bir saplantı halini alan McKinnon, Londra’daki kız arkadaşının halasının evinde bulunan bir bilgisayarı “Solo” takma ismiyle kullanarak, Şubat 2001’den Mart 2002’ye kadar Pentagon ve NASA’daki 97 askeri bilgisayarı hackler ve böylelikle tüm zamanların en geniş çaplı askeri hacking eylemine de imza atmış olur. Orduya ait 950 şifreyi çalan, Amerikan donanmasına ait 300 bilgisayarı kullanım dışı bırakan, böylelikle 800 bin dolarlık zarara yol açan McKinnon, ABD otoriteleri tarafından “teröristten farksız” sözleriyle nitelendirilmişti.

EFSANE HACKER DİZİSİNİN DİĞER YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

13 ay boyunca üzerinde pijamalarıyla evden çıkmadan Amerikan ordusuna ait bilgisayarlara girip “Siber güvenliğiniz berbat” mesajı bırakan ve kritik bilgilere ulaşmaya çalışan efsane hackerın kimliği, Amerikan ordusunun Washington’da bulunan 2 bin bilgisayarlık ağının 24 saat kullanım dışı kalmasına yol açtıktan sonra hızlıca tespit edilir. 19 Mart 2012’de İngiltere’nin Ulusal İleri Teknoloji Suç Birimi tarafından sorgulanır. 3 yıl boyunca akıbeti tartışma konusu olan McKinnon, sonuç olarak 70 yıl hapis cezasına çarptırılır. ABD tarafından yargılanması talep edilen McKinnon’ın ABD’ye iade talebi ise büyük yankı uyandırır. Ünlü rock grubu Marillion’un, McKinnon’ın ABD’ye iade edilmeme mücadelesine katkı sunmak için bir konser organize edeceğini duyurması üzerine Sting, David Cameron, Peter Gabriel gibi ünlü isimler de McKinnon’u desteklediklerini duyurur. İskoç girişimci Luke Heron’ın McKinnon’ın hukuki süreç boyunca yapacağı harcamalar için 100 bin pound ödemesi, eski Pink Floyd üyelerinden David Gilmour’un McKinnon için Dünyayı Değiştir isimli bir şarkı bestelemesi de kampanyayı uluslararası boyuta taşır. Bu desteğin en büyük nedeni, efsane hackerın tüm hacking girişimini insanların daha fazla bilgiye erişebilmesi gibi iyi niyetli bir yaklaşımla yaptığına inanması ve verilen cezanın çok fazla bulunmasıydı. 2010 yılında Obama ile Cameron’ın Beyaz Saray’da yaptıkları bir basın toplantısında gazeteciler McKinnon davasının nasıl sonuçlandırılacağını sormuşlar ve iki liderin bu konuya uygun bir çözüm bulmaya çalıştıkları cevabını almışlardı. Dolayısıyla McKinnon iki ülke ilişkilerinin önemli bir meselesi haline gelmişti.

ABD’ye iade edilmemek için verdiği yaklaşık 10 yıllık mücadeleyi kazanan efsane hacker, şimdilerde sık sık ABD ordusuna ait bilgisayarlarda bulduğu gizli UFO ve uzay bilgilerini basınla paylaşarak hacker dünyasının en ilginç isimlerinden biri olmayı başarıyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ULAŞMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu