Türkiye

Deniz Kuvvetlerine siber saldırı iddiası: Milli denizaltı yazılımı hedef alındı!

Deniz Kuvvetlerine siber saldırı şoku: Milli denizaltı yazılımı hedef alındı!APT gruplarının Türkiye’nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN’i hedef aldığı iddia edildi.

Siber Güvenlik Uzmanı Ersin Çahmutoğlu’nun Twittter hesabından paylaştığı bilgilere göre Türkiye’nin milli projesi denizaltı yönetim sistemi MÜREN’e yönelik siber casusluk operasyonu tespit edildi.

Çahmutoğlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaştığı mesajlarda Çinli NSFocus’un hazırladığı raporu kaynak gösterdi.

İranlı siber casusluk grubu OilRig Türkiye’deki kurumlara da saldırmış

Rapora göre hangi ülkeden olduğu belirsiz yeni bir APT grubu Ağustos ayı başında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na saldırdı.

 

“ARKASINDA KESİNLİKLE BİR DEVLET VAR”

Çahmutoğlu twitter mesajlarında şu ifadelere yer verdi:

“Siber operasyonun süreci ise oldukça ilginç. MurenShark, operasyonlarını yürütebilmek için Kıbrıs’taki Yakın Doğu Üniversitesi’ni öncelikli hedef seçmiş. Ve üniversitenin websitesini ihlal edip tam 1 yıldır burayı komuta kontrol ve veri transfer sunucusu olarak kullanıyorlarmış. Rapora göre, MurenShark adlı tehdit aktörü oldukça gelişmiş yeteneklere sahip. Kullandıkları araçlar çeşitli ve spesifik yönetimleri var. Operasyon süreçlerinde ifşa olmamak için izlerini kaybettirmeye çabalamışlar. Dolayısıyla kimlikleri ve lokasyonları tespit edilmedi. Analiz sonucuna göre MurenShark’ın tek hedefi var, o da Türkiye. Amaç ise sadece siber casusluk. Arkasında kesinlikle bir devlet var!”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu